Bilgi

Sağlıklı Bireylerin Evdeki Yaşantıları

Sağlıklı Bireylerin Evdeki Yaşantıları

Sağlık ve Çevre

Sağlık; insanın genetiğinden tutun da kilometrelerce uzaktaki bir başka ülkede yaşanan bir olaya kadar, uzaktan yakına, büyükten küçüğe her şeyden etkilenen bir kavramdır. Bu kadar hassas bir kavram olan sağlığa kavuşmak ve sağlığı elde tutmak için verilen çabalar her zaman yetersiz kalmaktadır. Birey, aile ve toplum gibi sosyal yapı unsurları her zaman ileri düzeyde, çeşitli konularda olduğu gibi sağlık konusunda da birbirini etkilemiş ve farklı kültürel inançlar ve davranışlar doğrultusunda sağlık tanımları oluşturmuşlardır.

Bu sağlık tutum ve davranışları toplum içerisindeki birey ve aile yapısını etkilemiş ve gelecek nesle doğru değişken alışkanlıkları ortaya çıkarmıştır. Öyle ki yüz yıl önce bir evin içerisindeki sağlık davranışları ile günümüzde bir evin içerisindeki sağlık davranışları arasında büyük değişiklikler göze çarpmaktadır. Zaman ile çevre; çevre ile de toplum ve bireyler değişim göstermiştir.

Toplumdan Kültüre, Kültürden Bireye

Toplumun zamana uyumu ve değişen çevre şartlarına göre evrimi oldukça hızlı olmaktadır. Amerika kıtasının keşfi, pusulanın keşfi, coğrafi keşifler, Fransız İhtilali, Sanayi Devrimi, imparatorlukların çöküşü… Hatta son 30 yılın dahi dünya üzerindeki etkisi inanılmaz bir şekilde gerçekleşti. İnternetin de yaygınlaşması ile birlikte insanlar evlerinden her türlü bilgiye ve dolayısı ile farklı davranış modellerine şahit oldular. Bu da evlerinde vakit geçiren insanların davranış ve alışkanlıklarını büyük ölçüde etkilemiş ve değiştirmiştir.

Sağlıklı Yaşayan Bir İnsanın Evdeki Süreci

Sağlıklı yaşayan bir insan ister evinde olsun isterse yabancı bir yerde her zaman beslenme, uyku, diyet, egzersiz alışkanlığını sürdürür. Ev ortamından sağlıklı yaşayan bir birey hemen her zaman sabahın erken saatinde güne hazır bir şekilde kalkacaktır. Proteinden zengin ve yağlı gıdalardan uzak bir kahvaltı sofrasından önce hafif tempo yürüyüşünü veya diğer egzersizlerini yapacaktır. Sigara ve tütün kullanımından, aynı şekilde alkol tüketiminden uzak kalarak akciğerlerini her zaman taze ve sağlıklı, kan dolaşımını ise düzgün tutacaktır. Sağlık elbette sadece beslenme ve düzenli uykudan, spordan ibaret değildir. Aynı zamanda psikolojik yönden rahatlamak için hoşa giden hobiler edinilmelidir. Yaşam süresince sağlık her zaman dengede tutulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Bireylerdeki En İyi Taraflar başlıklı makalemizde sağlıklı birey, sağlıklı birey sağlıklı beslenme ve sağlıklı birey sağlıklı toplum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN