Bilgi

SAĞLIKLI BİTKİ YAĞLARI İLE SAÇ BAKIMI

SAĞLIKLI BİTKİ YAĞLARI İLE SAÇ BAKIMI

Saç, kadının en çok bakımına dikkat ettiği, unsurlardan bir tanesidir. Geçmişte saç bakımında çok farklı yağlar kullanılmakta olsa da, günümüzde ise bitkisel yağlar bunların yerini aldı. Bu yağlar saçlarınızın dibinden ucuna, besleyip korurken aynı zamanda sağlıklı ve kuvvetli bir biçimde uzamasını sağlar. Saçlarınızın bakımını yapan bitkisel yağların türevleri şu şekildedir; sağlıklı saç uzatan yağlar, saç güçlendiren yağlar, içeriği itibarı ile saç onarıcı yağlar, parlaklık ve yumuşaklık veren yağlar gibi birçok çeşitlilik taşıyorlar. Doğanın, insanlığa sunduğu bu geniş bitki yelpazesindeki saç bakımında kullanılan bitkisel yağları sizin için araştırıp paylaştım, iyi okumalar.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Her türlü bakımda birinci yardımcımız Hindistan cevizi yağıdır, özellikle saç bakımında çok büyük faydası vardır. Hindistan cevizi yağı cilt bakımı olsun, yemeklerde ve birçok alanda kullanılan doğal bir üründür.

Faydaları:

Saçlarınız bakımsız bir hal aldığında sertlik, matlık, cansızlık gibi durumlarda kullanılan doğal bir saç bakım yağıdır. Saçlarınızda kullandıktan sonra saçınızda bıraktığı saf kokusu ile saçlarınızı besler ve yumuşacık olmasını sağlar.

Kullanımı: Saçınızın diplerine doğru masaj yaparak başlayın ve daha sonra uçlarına doğru yoğunlaşın gün geçtikçe güçlenip doğal bir ışıltıya sahip olacaktır.

JOJOBA YAĞI

Doğal bir bitki olan Jojoba kendi meyvesinin içerisindeki özden faydalanılarak yağı elde edilir. Bakım yağları arasında yerini koruyan, Jojoba yağı cilt ve saç bakımında sıkça kullanılır.

Faydaları:

Bu doğal bitki yağı saçlarınızı derinlemesine beslerken, sağlıklı bir şekilde uzamasını’ da sağlar. Nemlendirme özelliği içerdiği için elektriklenmesine mani olur, kıvırcık saçlara sahip olan kadınlar tarafından çok talep gören bir yağdır.

Kullanımı: Jojoba yağı, içeriği bakımından yoğun bir özelliğe sahiptir, bu nedenle saç diplerine uygulanması doğru değildir, dipleri harici uçlarına doğru uygulanır.

MISIR FİLİZİ YAĞI

Mısır filizi yağı, Lin oleik olarak da bilinir, omega 6, E vitamini, çinko ve antioksidan içerikli olması hücre yenilenmesini sağlıyor. Mısır filizi yağı, yumuşaklık veren özelliği ile bilinir, bu yüzden saç bakımında tercih edilen bir üründür.

Faydaları:

Bu mucizevi yağ içerisindeki antioksidan sayesinde saçınızı dış etkenlere karşı korurken, yumuşaklık ve doğal bir ışıltı sağlar.

Kullanımı: Mısır filizi yağı, aktarlarda ve marketlerde bulunmayan özel bir üründür. İçeriğinde mısır özü yağı bulunan saç bakım ürünleri sayesinde kullanılabilir.

AMLA YAĞI

Amla yağı, Hindistan’da yetişen Amla meyvesinden elde edilen bir yağdır, bu yağ cilt ve saç bakımında kullanılır.

Faydaları:

Besleyici bir ürün olan Amla yağı, saçlarınızın yıpranmasına ve kurumasına engel olurken, yumuşaklık ve parlaklık sağlar.

Kullanımı: Saç şekillendirmede sıklıkla kullanılan bu ürün, saçınızı ağırlaştırmadan besliyor, saçlarınızı şekillendirmeden önce ve sonra saçların rahatlamasını sağlamak için kullanılır.

ARNİKA ÇİÇEĞİ

Arnika çiçeği görmeye aşina olduğumuz bir çiçek fakat ismini bilmediğimiz bu çiçek besleyici içeriği ile saçlarımıza birçok faydası var.

Faydaları:

Özellikle yıpranmış bakımsız saçlar için kullanılan bu çiçek, saç tellerini besleyerek onarımını yapıyor.

Kullanımı: Arnika çiçeğinden elde edilen yağ ile saçınızın uç ve boy kısımlarına hafif bir şekilde uygulayın.

ÇÖREK OTU YAĞI

Çörek otu yağı, saç uzatmaya etkisi olan bir yağdır.

Faydaları:

Saçları dipten uca besleyip yıpranmasını ve dış etkenlerden saçınızı koruyarak uzamasını sağlar.

Kullanımı: Masaj yaparak uygulanan çörek otu yağı içeriği güçlü yağlara da ilave edilerek kullanılabilir.

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı, besleyici özelliği ile geçmişten günümüze saç bakımında kullanılan muhteşem bir etki bırakan doğal bir yağdır.

Faydaları:

Zeytinyağı, saçlarınıza doğal bir nem sağlayarak kurumasına engel olur, içerdiği besinler sayesinde saçınızı günden güne güçlendirir.

Kullanımı: Saçlarınızın uç ve boy kısımlarına uygulayarak doğal bir bakım sağlarsınız.

ARGAN YAĞI

Fas’ta yetişen Argan ağacının meyvelerinden üretilen bu yağ, saç bakımında sıkça kullanılan bir üründür.

Faydaları:

Saçınızın sağlığı için istenilen bütün özellikleri bünyesinde barındıran Argan yağı; saçları diplerden uca besler, sağlıklı bir biçimde uzamasını sağlar, doğal bir parlaklık ve yumuşaklık verir, saçları nemlendirir, dış etkenlerden korur.

Kullanımı: Diğer yağlardan farklı olarak saç diplerine uygulanır, saçları derinlemesine besler ve nemli kalmasını sağlar, ayrıca cilt bakımında uygulanan doğal bir bitki yağıdır.

BADEM YAĞI

Badem yağı birçok bakımda sıkça kullanılan bir yağdır, özellikle kirpik ve kaş dökülmelerinde çok faydası vardır.

Faydaları:

Saç bakımı için doğru bir seçim olan badem yağı içeriği itibarı ile besleyici özelliğe sahip olan bir yağdır, saçlarınızı derinlemesine beslerken, kırılıp ve dökülmesine engel olur.

Kullanımı:

Kirpik, kaş ve saçların bakımında kullanılan badem yağı kaşlarınıza uygularken, kulak çöpü yardımı ile yaparken kirpiklerinize’ de temiz bir rimel fırçası ile uygulayabilirsiniz.

HİNT YAĞI

Hintli kadınlar saçlarının gür olmasını Hint yağına borçludurlar, Hint yağı Hint yağının tohumlarından elde edilen bir yağdır.

Faydaları :

Hint yağı derideki hücreleri yenileyerek deri dökülmelerini engeller, diplerine masaj şeklinde uygulanırsa kan dolaşımını hızlandırır.

Kullanımı: Hint yağı, oldukça yoğun bir kıvama sahip olduğu için, su ilave edip seyrelterek kullanabilirsiniz. Saçlarınızın kuruluğunu önlemek için saç bakımı olan Hint yağı saç kremlerinin içine katarak daha besleyici bir özellik sağlar.

LAVANTA YAĞI

Hoş bir kokuya sahip olan lavanta yağı, saç derisinde hassasiyet problemi olanların aradığı bir yağdır.

Faydaları:

Saç diplerindeki, tahriş, kaşıntı, kızarıklık ve deri dökülmelerinin önüne geçiyor, saç derisinin rahatlamasını sağlıyor.

Kullanımı: Saç derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz, bunun yanı sıra şampuanlarınızın içine ilave ederek kullanım sonrası ferahlık sağlar.

SONUÇ: Doğanın armağanı olan bitkisel yağlar, saç ve cilt bakımında önemli bir yere sahiptir, yazımda da belirttiğim üzere bu bitkisel yağlar saçlarınızı dipten uca besleyerek bakımını ve onarımını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Saçların Sırları başlıklı makalemizde saç bakımı blog, saç sağlığı için gerekli vitaminler ve sağlıklı saçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN