Bilgi

Sağlıklı Büyümek Nasıl Olur

Sağlıklı Büyümek Nasıl Olur

Gelişen ve çok hızlı büyüyen yaşam alanında insanların aklında pek çok soru yatmaktadır. İnsanların aklındaki bu sorulardan biri de sağlık alanındadır. Peki, sağlıklı büyüme en yüksek verimli olarak ne şekilde veya nasıl gerçekleşir? Bu sorunun pek çok cevabı olmakla birlikte doğru ve sağlıklı büyümeyi etkileyen çevresel ve bireysel iki ana faktör vardır.

Çevresel Faktörler

Genel olarak dış çevrenin oluşturduğu ve hayatımıza dahil olan elektronik eşyalar ve tüm gıdalar dahil alanı kapsayan bölümdür. Sağlıklı bir gelişim için yetiştirilme biçim veya biçimleri gerçekten oldukça önemlidir. Yetiştirilme veya yetiştirmede kullanılan dış etmenlerden elektronik eşyaların çokluğu yetiştirilen kimseyi olumsuz etkileyeceğinden dolayı oldukça az olmalıdır. Zira radyasyondan kaynaklı pek çok hastalık türü mevcutken elektronik eşyalardan özellikle çocuk veya bebek yetiştirirken oldukça uzak durulmalıdır. Bir diğer yandan gıda ürünlerinin de etkisini unutmamak gerekir. Gıda ürünlerindeki kalite veya organiklik ne kadar çok ise bebek ve çocuklar için o kadar çok doğal ve olumlu koşullardan bahsetmek mümkündür.

Ayrıca çevresel etmenlerden olumsuz davranış ve şiddet içeren film veya reklam gibi video görsel araçlardan uzak durulmalıdır. Bir bebekte veya çocukta her türlü olumsuz davranışların veya korkuların yüksek oranda uyandığı bu tarz araçlar veya iletişim kanalları yetiştirilen bebeğin veya çocuğun önünden kaldırılmalıdır. Bunlar yerine olumlu etki uyandıracak veya mizah becerisini arttıracak pozitif şeyler tercih edilmelidir. Tüm bunlara dikkat edilerek çevresel etmenlerden en olumlu şekilde faydalanılmalıdır.

Bireysel Faktörler

Bireysel faktörlerde ise daha çok ailesel etmenlerin etkisinden söz etmek mümkündür. Dolayısıyla anne ve babaların çocuğun büyüme veya büyütülme şeklinde bir hayli dikkatli olması gerektiğini. Zira anne ve babasının davranışları çocuğu oldukça etkileyecektir. Sinir, öfke veya telaş yerine sakinlik, sabır ve anlayış üzerine kurulan ilişkilerin temeli daha sağlam olmaktadır.

Buradan da anlaşılacağı üzere büyüme süreci oldukça sabır gerektirir ve anne ve babaların yaptıkları her davranışın çocukları üzerinde bir etkisi olduğunu akıllarından çıkarmaması büyük önem teşkil etmektedir. Böylece hem psikolojik açıdan gelişimini harika bir şekilde tamamlamış bireyler yetiştirilebilir. Ayrıca dış veya çevresel etmenlere karşı da dikkatli olunduğu takdirde hem ruhsal hem de fiziki açıdan sağlıklı ve topluma katkı sağlayacak bireyler yetiştirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Neden Çok Önemlidir başlıklı makalemizde sağlığın korunması, sağlığın önemi ve sağlığın önemi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN