Bilgi

Sağlıklı İnsanlar Açısından Doğru Yaşantılar

Sağlıklı İnsanlar Açısından Doğru Yaşantılar

Sağlık bedensel, ruhsal ve sosyal olarak tam iyi olma halidir. Günlük hayatta bir çok yanlış alışkanlık sağlımız üzerinde olumsuz etki bırakır ve sağlımızı tehdit eder. Küçük değişiklikler yapılarak sağlıklı, mutlu ve huzurlu olunabilir.

Dengeli ve düzenli beslenmek

Güne sağlam bir kahvaltı yaparak başlamak, ihtiyacınız olan günlük enerji miktarını büyük ölçüde karşılayacak ve güne hazır olmanızı sağlayacaktır. Bu açıdan bakıldığında sağlıklı ve doğru yaşantının olmazsa olmazlarından biri kahvaltıdır.

Dengeli beslenirken mevsime uygun sebze ve meyveler tüketilmelidir. Mevsime uygun meyve ve sebzeler genellikle daha taze ve daha sağlıklı olurlar. Düzenli beslenmek için 3 ana öğün ve 3 ara öğün temasının dışına çıkılmamalıdır. Bol su içmek, yağ oranı düşük, karbonhidrat ve protein bakımından dengeli beslenmek sağlıklı yaşam için gereklidir.

Düzenli uyumak

Yeterli ve düzenli uyumak hormonal denge için oldukça önemlidir. Ayrıca düzenli uyumak bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlar. Vücudun hastalıklara karşı direnmesi ve beynin daha verimli çalışması için yeterli ve düzenli uyumak gerekir.

Spor yapmak Sağlıklı bir beyin için sağlıklı bir vücut gereklidir. Bu yüzden spor yapmak sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarındandır. Haftada en az 3 gün spor yapmak ve göğüs, karın, bacak, kol, bel kaslarını çalıştırmak daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

Güneşlenmek için uygun zaman

Güneş, insan vücudunda D vitamini üretilmesini sağlar. D vitamini insan vücudu için antioksidan görevi görür ve bağışıklığı arttırır. Ancak doğru saatlerde güneşe çıkılmazsa kanser ve yaşlanmaya da neden olabilir. Güneş’ten uzak durulması gereken saatler öğren 11.00-13.00 arasıdır.

Beyni aktif tutmak

Bulmacalar, zeka oyunları, hafıza testleri beyninizin aktif olmasını sağlar. Kitap okumak, yazı yazmak, koklamak, tatmak gibi aktiviteler beynin gelişmesine yardımcı olurlar. Yorulduğunda beyni dinlendirmek sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Stresle başa çıkmak

Stres, hormonal dengeyi bozar ve bağışıklığınızı düşürür. Stresle baş etme yöntemleri kullanmak daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmanızı sağlayacaktır. Yürüyüş yapmak, müzik dinlemek, yüzmek, spor yapmak ve gülmek gibi yöntemler sizi stresten uzaklaştıracaktır.

Kişisel hijyen

Haftada en az 2 veya 3 gün banyo yapmak stresle baş etmek, vücudunuzu mikroplardan arındırmak ve kardiyovasküler sistemin sağlığı için oldukça önemlidir. Doğru tuvalet hijyeni ve tuvaletten sonra elleri bol sabunla ve suyla yıkamak sizi hastalıklara karşı korur.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Bireylerin Evdeki Yaşantıları başlıklı makalemizde sağlık ve çevre, sağlıklı bireylerin evdeki yaşantıları ve sağlıklı yaşantı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN