Bilgi

Sağlıklı İnsanlar Gerçekten Sağlıklı Mı

Sağlıklı İnsanlar Gerçekten Sağlıklı Mı

Türkiye’de insanların %63 kendini hasta hissetmezler ama bunların tetikleri yapıldığı zaman çoğunda hepatit, diyabet, tansiyon, kolesterol gibi hastalıklar olduğu anlaşılmaktadır. Her hastalık illaki bedensel olmak zorunda değil ruhen hasta olan insanlarımızda var. Çoğu deli diye adlandırılmamak için psikoloğa bile gitmeye çekiniyorlar. Bu yüzden sağlıklı herkese sağlıklı diyemeyiz. Şimdi bunları detaylı bir şekilde anlatacağız.

İnsanlar gerçek manada hasta olduklarında yüz ifadelerinden bile anlaşılmaktadır. Birçok hastalığın altınsa virüs ve bakteriler yatmaktadır. Virüslerin neden olduğu hastalıklarda insan kendini hasta gibi hissetmeye bilir kalkıp koşabilir zıplayabilir. Ama bakterilerin sebep olduğu hastalıklar insanlarda halsizlik uyandırır ve yüksek ateşe sebep olur bu insanlar o zaman hasta olduklarını anlar ve doktora giderler. Ancak virüslerin sebep olduğu hastalığa yakalananlar kendilerini hasta hissetmezler. Bir gün kan verdiklerinde veya başka bir nedenle hastanede tetkikleri yapıldığında hasta olduklarını anlarlar. O yüzden her insan düzenli olarak hastanede tetkiklerini yapmalıdırlar.

Virüs Hastalıkları

Sars virüsü, Domuz Gribi, Kuş Gribi (H5N1), HIV, AIDS gibi hastalıklara virüsler sebep olup düzenli tetkikler yapılmadıkça hastalığın tespiti çok ileri evrelere ulaşmadıkça çok sinsi ilerler ve belli olmaz. Her insan sağlıklı değildir. Gerçek sağlık hem ruhen hem bedenen olan sağlıktır.

Psikolojik Hastalıklar

Psikolojik hastalıklar ise insanın iç dünyasında yaşadıkları ile ilgilidir. İnsan bu iç dünyasını dışa vurmadıkça sağlıklı mı değil mi anlayamıyoruz. Bazen en yakın arkadaşınız akrabanız bile bu durumda olabiliyor. İçinde nasıl bir şiddet arzusu veya cinsellik arzusu olduğunu birine saldırmadan veya taciz etmeden öğrenemiyoruz. Bu tür davranışlar insanı dış dünyadan koparacağı için, içinde yaşamaya çalışıyorlar baskılanmış bu arzular tedavi edilmedikçe bir gün mutlaka gün yüzüne çıkacaktır.

Bazı hastalıklarda da insanlar utandığı için sağlıklıymış gibi davranır. Mesela cinsel hayatlarında ki rahatsızlıklar. Bir Üroloğa bir jinekoloğa gitmeye utandıkları için hastalıklarını gizliyorlar buda ilerde özümü mümkün olmayacak hasarlara yol açmaktadır. Basur olan biri anüsünü doktora göstermeye utandığından o basur ile hayatı devam ettirmek zorunda kalıyor. İnsanların önce belli kalıpları yıkması gereklidir gerçekten sağlıklı olabilmeleri için.

Teknoloji bağımlılığı bile bir hastalık ama adama sorsan hasta değilim der yani sonuç olarak her sağlıklı insan gerçekte sağlıklı değildir. Her güzelin illaki bir kusuru vardır.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Bir Şekilde Yüzmenin Başlangıcı başlıklı makalemizde en sağlıklı yüzme stili, sağlık yüzme ve sağlıklı yaşam yüzme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN