Bilgi

Sağlıklı Kişilerin Yaşantıları Nasıldır

Sağlıklı Kişilerin Yaşantıları Nasıldır

Sağlıklı kişi kavramı kişinin çevresine, yaşantısına ve tercihlerine göre farklılık göstermektedir. Ancak bazı noktalar ortaktır. Bu bazı noktalar hareketli yaşam, dertsiz yaşam ve beslenme düzeni olarak ifade edilmektedir.

Sağlıklı ve uzun yaşayan insanlar üzerinde birçok araştırma yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Sağlıklı yaşamın şartları bugün de merak konusudur. Bu merakın giderilmesi için de sağlıklı yaşayan insanların sağlık anlayışlarını ve nasıl bir yaşam tarzı sürdürdüklerini incelemek gerekmektedir.

Sağlıklı Ve Uzun Yaşayan Kişiler Nelere Dikkat Ediyor?

Uzun ve sağlıklı bir ömür geçiren kişiler genel olarak düzenli beslendiklerini, hareketli bir yaşam tarzı benimsediklerini, hayata tozpembe baktıklarını, yaşamın her anından zevk aldıklarını, yeteri kadar uyku uyuduklarını dile getirmektedir.

1.Beslenme

Araştırmalara göre uzun ve sağlıklı yaşayan insanlar genellikle zeytinyağı, bal, soya, yulaf, tereyağı, mısır lapası, pirinç, yumurta, hindistan cevizi sütü, çikolata yediklerine bahsetmektedirler. Ayrıca bu insanlar alkolden uzak durup bol su tükettiklerini dile getirmektedir. Gelgelelim ki bu insanların her birinin farklı bir yeme tarzı var, farklı yiyecek tercihleri var. Hatta kimileri pek sağlıklı bile besleniyor.

Bu kişiler arasında sürekli sigara içen, kola tüketen, bir günde olmadı gerekenden fazla çikolata yiyenler de mevcut. Ancak bir düzenleri var. Bu düzense günlük olarak belli gıdaları tüketmeye kendilerini odaklanmış olmalarıdır. Ama birçoğunun beslenme konusunda ortak noktası zeytinyağı tüketmek, az ve öz yemek, kahvaltıya önem vermek, bol su tüketmek, günde 100 gram protein almak, sebze tüketimine özen göstermek, kurutulmuş gıda tüketmek, tereyağı, bal, yumurta ve süt yer almaktadır. Beslenme tercihleri yörede yöreye değişmekte olup tek tip beslenmeyi tercih etmektedirler.

  1. Hareket

Uzun ve sağlıklı yaşayan insanların yaşamlarına bakıldığında bu insanların hareketli yaşantıları dikkat çekmektedir. Kimileri günlük egzersiz yapmakta kimileri yürüyüş yapmakla yetinmek ama kesinlikle hareketli bir yaşamı önermektedirler. Hareket konusunda yürüyüş ön plana çıkmakta ve günlük en az 10 bin adım yürümesi gerektiği bilinmektedir. Uzun ve sağlıklı yaşamasının sebebinin günde 17 bin adım yürüyüş yapmak olduğunu söyleyen insanlar vardır.

Kimileri ise günde yarım saat egzersiz yaptığını belirtmektedir. Ama bunları yaparken kendinizi sıkmamanız önemlidir. Haftada üç gün yarım saat egzersiz yapmanın yeterli olacağı öne sürülmektedir. Sağlıklı insanların dikkat çeken yanlarından biri de sürekli çalışmaktır. Bir işle meşgul olmaları onlara hem hareket anlamında hem de ruhsal anlamda doyum sağlamakta ve kendilerini daha işe yarar ve mutlu hissetmektedirler.

  1. Uyku

Uyku konusunda ise uzun yaşayan bu insanların kendilerine göre belirledikleri bir uyku düzeni var. Bir aksilik olmadığı sürece belli bir saatte yatıp belli bir saatte kalkmaktadırlar. Kimisi 7 saat uyurken kimisi 10 saat uykuya sağlığını borçlu olduğunu söylemektedir. Ama uykunun sağlıklarını korumakta ve uzun yaşam sürmelerinde büyük bir etkisinin olduğunu belirtmektedirler.

  1. Stres, Dert, Tasa

En önemli konulardan biri de stres olmaktadır. Uzun ve sağlıklı yaşayan bu insanların hayatları incelendiğinde kesinlikle stresten, sorundan, dertten, tasadan uzak durdukları fark edilmiştir. Hatta kimileri sağlıklı yaşamasının sırrının hayata tozpembe gözlüklerle bakmak olduğunu dile getirmektedir. Araştırmalara göre de stresin birçok hastalığın sebebi olduğunu göstermektedir. Yine araştırmalara göre stressiz yaşayan insanların daha sağlıklı ve uzun yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı İnsanlar Gerçekten Sağlıklı Mı başlıklı makalemizde psikolojik hastalıklar, sağlıklı insanlar ve sağlıklı insanlar gerçekten sağlıklımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN