Bilgi

Sağlıklı Olarak Yaşamanın Bedeli

Sağlıklı Olarak Yaşamanın Bedeli

Sağlık insan hayatının en temel ilkeleri arasında yer alır. Sağlık her insanın yaşamı boyunca kendini ruh ve beden açısından iyi hissetmesini sağlar. Sağlığı kazanmak ne kadar zorsa kaybetmek de bir o kadar kolaydır. Yapılması gereken bir düzen içinde ol kuralına uyum göstermektir. Bunu başarmak da yine insanın elindedir. Her insan yaşamı boyunca sevdikleriyle uzun ve sağlıklı bir yaşam geçirmeyi diler. Yaşam insanlara altın tepsi de fırsatlar sunar. Çoğu zaman oldukça gereksiz işlerle uğraşılır. İnsanlar bunlara harcanılan zamanı kendi sağlıklarına harcamalıdır. İnsan hayatı yapılacak işleri sonraya atamayacak kadar kısadır ve sağlık açısından yapılacak hiçbir iş ertelenmemelidir. Her şeyin bir bedel taşıdığı gibi sağlıklı yaşamın da birçok bedeli vardır.

Örneğin, bir insanın gününü dinç bir şekilde tamamlaması için öğün atlamaması, hastalıklara yakalanmaması için zararlı alışkanlıklarından kurtulması, hareketlerinin kısıtlanmaması için spor yapması gerekir. Sağlık alanında tüm bedeni toparlayan ve sporu alışkanlık haline getirmemizi sağlayan yürüyüştür. Yürüyüş en başta nefes alışverişimizde etkili olmakla birlikte yeterli derecede alınan solunum sayesinde kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Sadece bu sağlık aktivitelerinden biri bile insan hayatını kurtarmaya ve ömrü uzatmaya yetebilir. Sağlıklı yaşam sporla sınırlı kalmamalıdır. Birtakım ufak ayrıntılar da insanın huzursuz olmasına yetebilir.

Örneğin, aşırı tuz ve az miktarda su tüketimi böbreklerde taş oluşumuna ve zamanla böbrekleri yıpratarak böbrek kaybına sebep olmaktadır. Fiziksel açıdan sürekli sabit kalınması bel ve sırt bölgesinde kalıcı hasarlara yol açmaktadır. Boyun bölgesinde boyun düzleşmesi, bel bölgesinde bel fıtığı oluşumuyla karşı karşıya kalınabilir. Günlük hayatta yaşanılan duygu ve düşünce karmaşası stresli bir yaşam sürülmesine neden olmakta ve stresli bir hayat insanın yaşam kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Tüm bu hastalıklardan uzak durmanın en önemli kuralı insanın kendi yaşamına son derece önem vermesidir. Hayatını bir düzene koyana kadar kendini sağlık alanında özellikle eksik alanlarda eleştirmelidir. Sağlıklı bir insan hayatını normal şartlarda devam ettirdiği sürece sanki hiçbir zaman hasta olmayacakmış gibi yaşar ve bunun önemini pek de farkında olmaz. Her insanın geleceğini düşünmesi ve her gün hastalıkla yaşıyormuşcasına kendine iyi bakması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Kişilerin Sorunsuz Yaşaması başlıklı makalemizde sağlıklı insanlar, sağlıklı kişiler ve sağlıklı kişilerin sorunsuz yaşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN