Bilgi

Sağlıklı Olarak Yaşamanın Sorunları

Sağlıklı Olarak Yaşamanın Sorunları

Sağlıklı olarak yaşayabilmek günümüz dünyasında neredeyse imkansız bir halde. İnsan doğası gereği sosyal bir varlıktır ve toplum içerisinde yaşar. Bu da toplumun sorunlarını ve toplumsal durumun olumlu veya olumsuz etkilerini bireye yansıtmaktadır. Gıdalardaki bozulma, havanın kirliliği, içme suyundaki değişiklikler, ekonominin ve gelirin düşmesi gibi dış etmenler bireyler için oldukça büyük bir sorun teşkil etmekte.

Sağlıklı İçme Suyu Bulmak Bile Çok Zor!

Sağlıklı olarak yaşamak için öncelikle birçok şeyden vazgeçmek gerek. İçme suyu için musluk suyumuza ne kadar güvensek de pas tutmuş borulardan gelen su, içerisinde vücudumuz için oldukça zararlı bakteriler barındırmaktadır. Aynı şekilde damacana şirketlerinin sularının temizliğine de güvenmek gerek ancak bununla da ilgili oldukça tartışma olmaktadır. En basitinden temiz bir içme suyu bulmak bile oldukça gün bir durum. Bu nedenle de sağlıklı bir yaşam elde edilmesi güç bir durum.

Gıda sektörüne baktığımızda, tarlada hızlı ürün almak için hormonlu ilaçlar ve gübreler kullanılmakta ve sağlık yine önemli bir tehdit unsuru ile karşı karşıya kalmaktadır. Her yıl tonlarca yapay gübre ve ilaç, gıda sektöründe kullanılmakta ve bu nedenle de ülkelerde kansere yakalanma yaşı giderek genişlemektedir. Çocuk yaşta şeker hastalıklarının ve tansiyon hastalıklarının artışı gibi durumlarda, bozulmuş ve genetiği değiştirilmiş gıdalar önemli bir rol almaktadır.

Sağlığı Bulmak Kadar Elde Tutmak da Güç!

Sağlık, aslında elde edilmesi ve korunması, sürdürülmesi oldukça kolay bir durumdur. Ancak dünya nüfusunun hızlı artışı, giderek artan sanayileşme, petrol kullanımı, savaşlar ve toplum üzerindeki umursamazlık; sağlığın elde edilmesini, korunmasını ve sürdürülmesini bir o kadar güçleştirmektedir. Geçmişte ve günümüzde kırmızı etin pahalı olması, her ekonomik kesimden insanın ve ailenin sofrasında bulunmaması ve hatta kırmızı etten yoksun beslenmenin, özellikle yoksul kesim bireyler için, sağlığa zararlı olduğu ve vücudun direncini hastalıklara karşı düşürdüğü bütün televizyon programlarına söylenirdi ve günümüzde de söylenmektedir. Ancak aslında kırmızı etin zararı ve sağlığı düşürücü etkileri giderek artmaktadır. Şarbon hastalıkları gibi bir çok hayvansal hastalık giderek artmakta ve kırmızı etin doğal yapısı bozulmuş olup insan sağlığı için zararlı olabilmektedir. Sağlıklı beslenmeye çalışmak, eski ve doğal gıda, su ve hava şartlarında işe yaramakta idi ancak günümüzde sağlıklı olma uğraşı kişiyi hiç beklemediği sağlık sorunlarına da götürebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Olarak Yaşamanın Bedeli başlıklı makalemizde sağlıklı insanın hayatındaki önemi, sağlıklı olarak yaşama ve sağlıklı yaşama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN