Bilgi

Sağlıklı ve Uzun Yaşamak İçin 10 İpucu

Sağlıklı ve Uzun Yaşamak İçin 10 İpucu

Sağlıklı ve uzun yaşam hepimizin isteğidir. Ancak sağlığımız için elimizden geleni yapıyor muyuz? Kendimize yeterli zaman ayırıyor muyuz? Sağlıklı ve kaliteli uzun bir yaşam için neler yapmalı, nelerden uzak durmalıyız?

İşte yapmanız gerekenler;

1.Kaliteli Beslenin

Uzun, en önemlisi sağlıklı yaşam için beslenme çok önemli. Beslenme düzenimiz doğrudan sağlımıza etki eder. Kısacası ne kadar beslenmemize dikkat edersek yaşam kalitemiz o kadar yükselir. Organik besinler tüketmeye çalışın ve ne yediğinize dikkat edin. Fazla yağlı, tuzlu yiyeceklerden uzak durun.

Düzenli ve sağlıklı beslenme kilo kontrolünde önemlidir. Bu sayede kilomuzu da kontrol altında tutmuş oluruz.

2.Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Kendinize sizi çok zorlamayan bir egzersiz programı hazırlayın ve düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersiz yapmak başta size biraz zor gelebilir. Ancak zamanla vücudunuz bu ritme alışacaktır. Düzenli bir egzersiz programı ile kendinizi daha dinç hissedeceksiniz.

Düzenli olarak bir egzersiz programı uygulayamadığınızda en azından gün içerisinde hareketsiz kalmamaya çalışın.

3.Kahvaltı Etmeden Güne Başlamayın

Kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Kahvaltı gün içerisindeki en değerli öğündür. Kahvaltı yaparken lifli gıdalar tüketin.

4.Doğru Nefes Alın

Sağlıklı ve zinde olmanın en önemli şartı temiz kan dolaşımıdır. Doğru nefes teknikleri sizin daha zinde olmanızı sağlayacaktır.

Doğru nefes alma şekli burundan alınıp burundan verilendir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dakikadaki ideal nefes sayısı 12’dir.

5.Vücudunuzun Yağ Dengesine Dikkat Edin

Vücutta yağ oranının kadınlarda %30, erkeklerde %25’den fazla olmaması gerekir. Yağ oranı artan vücut ciddi hastalıklara zemin hazırlar.

Yağ oranını dengede tutarak vücudunuzun kas kütlesini arttırmaya çalışın. Aldığınız kilolar yaşam kalitenizi düşürmesin. Kaliteli yaşam için ideal kilonuza dikkat edin.

6.Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Kötü alışkanlıklarınız varsa acil olarak bir kenara bırakın. Sigara ve alkol, beyin başta olmak üzere tüm vücudumuzu olumsuz etkiler. Bugün olmasa bile yaşamınızın ilerleyen zamanlarında sağlığınız bozulabilir.

Bağımlılığınız varsa ve kendiniz vazgeçemiyor iseniz destek alın.

7.Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Zinde ve sağlıklı vücut için düzenli uyku şarttır. Kaliteli uyku güne enerji ile başlamamızı sağlar. Uyku saatlerinize dikkat edin, gün içerisinde en az 7 saat uyumaya çalışın. Yaşam kaliteniz uyku düzeniniz ile doğru orantılı olarak artacaktır.

8.Stresinizi Kontrol Altına Alın Ve Pozitif Düşünün

Stres hormonları doğrudan bağışıklık sistemine zarar verir. Hayatınızda her an her şey yolunda gitmeyebilir. Stresli olduğunuz anlarda pozitif düşünün ve üzerinizdeki baskıdan kurtulmaya çalışın. Size ne iyi geliyorsa stresli olduğunuz anlarda ona odaklanın. Mutlu olduğunuz şeyleri yapın.

9.Zamanı Yönetin

Günlük program belirleyin ve bu programa uyum göstermeye çalışın. Planlı bir hayat kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

10.Kendinize Vakit Ayırın

Günlük koşturmacalar içerisinde kendinize vakit ayıramamış olabilirsiniz. Ancak sağlıklı ve uzun bir yaşam için kendinize vakit ayırmanız şart. Bedensel yorgunluk dışında mental olarak yorulmak vücudunuzu tahmin ettiğinizden daha çok hasta yapabilir. Her şeyi bir kenara bırakın ve gün içerisinde yapmaktan hoşlandığınız şeyleri yapın. Sizi dinlendiren şeylerle ilgilenin ve bedeninizi, ruhunuzu dinlendirin.

Bir önceki yazımız olan Şarbon Nedir? Şarbon Hastalığı başlıklı makalemizde şarbona neden olan bakteri, şarbondan korunma yolları ve şarbonlu et nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN