Bilgi

Sağlıklı Yaşam İçin Yapılmaması Gerekenler

Sağlıklı Yaşam İçin Yapılmaması Gerekenler

Sağlıklı bir yaşam, herkesin istediği en büyük arzulardan bir tanesidir. Sağlığı bozulan bir insan, hayattaki hiçbir şeyden zevk almamaya başlar ve zamanla ruhsal bozukluklar ve hastalıklar da beraberinde gelir. Sağlıklı bir yaşam için yapılması gereken pek çok şey vardır. Beslenmeye dikkat etmek, su tüketimine dikkat etmek, spor yapmaya özen göstermek ve bunun gibi pek çok durum sağlıklı yaşam tarzını sizlere sunar. Ancak bir de yapılmaması gereken durumlar mevcuttur. Bu durumlar da dikkate alındığı sürece, sağlıklı yaşam tarzını kazanmak için çok yorulmanıza gerek kalmaz. Öncelikle düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat ederek, sonrasında da uyku düzeninize ve sıvı alımınıza dikkat ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam İçin Uzak Durmanız Gereken Durumlar

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanız için uzak durmanız gereken bazı durumlar mevcuttur. Özellikle de sağlıklı yaşam için yapılması gerekenleri yaparken, kötü alışkanlıklardan uzak durmanız gerekir. Sigara ve alkol tüketimini hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekir. Sigara ve alkol tüketilen ortamlarda durmamaya özen göstermeli ve pasif içici durumuna da düşmemeniz gerekiyor. Abur cubur tüketimini hayatınızdan çıkarmalısınız. Tatlı tüketirken, çok fazla şeker ve karbonhidrat içermemesine dikkat etmelisiniz. Spor yaparken çok fazla aşırıya kaçmamalısınız. Hareketlerinizin ağır hareketler olmamasına özen göstermeli ve kaslarınıza herhangi bir ağırlık yüklememelisiniz. Kilo almak istediğinizde, çok yağlı yiyecekler tüketmemeli ve mutlaka diyetisyen gözetimi altında kilo alıp vermeye özen göstermelisiniz.

Sağlıklı Yaşam İçin Çok Fazla Uyumamalısınız

Sağlıklı yaşam tarzını alışkanlık haline getirmeye çalışırken, uyku düzeninize de dikkat etmeniz gerekiyor. Günde 8 saatten fazla uyku uyumak, hem vücudu ağırlaştırmaya başlar hem de zihinde bir ağırlık ile karşılaşmanıza ve konsatre oranınızı düşürmeye sebep olur. Bu nedenle geç saatlerde yatağa gitme alışkanlığından kurtulmalı ve mutlaka seher vaktinde yataktan kalkarak temiz bir havayı içinize çekmeniz gerekir. Ciğer sağlığı için bu oldukça önemli bir harekettir. Aynı zamanda yatağınızda kullandığınız çarşaf, yatak çarşafı ve battaniye gibi malzemelerin alerjenik olmamasına da özen göstermeniz gerekiyor.

  • İyi bir yaşama sahip olmak için hayatınızın odak noktasından sağlıklı besinleri eksik etmemelisiniz.
  • Bol bol su tüketmelisiniz. Özellikle de yaz aylarında vücudunuzun ve kaslarınızın susuz kalmamasına özen göstermelisiniz.
  • Meyve ve sebzeleri, mevsim dışında tüketmemelisiniz.
  • Günde üç öğünden daha az ya da daha fazla yemek yememeye özen göstermelisiniz.

Bunların yanında meyve ve sebzeleri bol miktarda su ile güzelce yıkamadan tüketmemelisiniz.

Sağlıklı Yaşam İçin Güneşten Uzak Durmanız Gerekiyor

Sağlıklı yaşam için yapılmaması gereken en önemli durumlardan birisi de güneşte çok fazla kalmamaktır. Güneşin zararlı ışınları hem fiziksel anlamda vücuda zarar verir hem de beyin noktalarına çarparak anlık hastalıklara yakalanmanıza sebep olabilir. Güneş ışınları içerisinde vücut için D vitamini mevcuttur. Ancak güneş altında fazla durulduğunda ve önlem alınmadığında, güneşin ışınları direk olarak vücuda zarar vermeye başlar. Beynin aktifliği zamanla durmaya başlar. Beynin sürekli olarak zinde kalabilmesi için, sağlıklı yaşamın anahtarları hayatınızın odak noktası olarak yer almalıdır. Sürekli olarak doktorlardan yardım almak yerine, kendinizin doktoru olmayı öğrenmelisiniz. Bilinçsiz bir şekilde ilaç ve takviye gıda almaktan uzak durmalısınız. Kulaktan dolma bilgilere inanmamalı ve mutlaka öğrendiğiniz her şeyin doğrusunu araştırmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Sağlıklı yaşam için aynı zamanda çok soğuk ve çok sıcak duş almaktan da uzak durmalısınız. Çok sık duş almamaya da özen göstererek, vücudunuzun ter oranını da düzenli tutmalısınız.

Sağlıklı Yaşam İçin Stres Yapmamalısınız

Sağlıklı bir yaşama sahip olmak için fiziksel her duruma dikkat ettiğiniz gibi, stresten uzak durmaya da özen göstermelisiniz. Stres, sağlığın en büyük düşmanlarından bir tanesidir ve tüm hastalıkların da habercisi olmaya adaydır. Bu nedenle hayatınızda ne meydana gelirse gelsin, stresten uzak durmalısınız. Stresle başa çıkmayı öğrenmeli ve mutlaka kendinize özgü stres uzaklaştırıcı yöntemler bulmanız gerekiyor. Yoga yapmak gibi, dinlendirici müzikler dinlemek gibi yöntemler ile stresi hayatınızdan uzak tutmayı öğrenebilir ve başarabilirsiniz. Aynı zamanda bağışıklı sisteminizin de güzel çalışmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Sindirimi zor olan kadı gıdalardan uzak durmalı ve bir şey tüketirken tamamen sıvısız tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı ve Uzun Yaşamak İçin 10 İpucu başlıklı makalemizde sağlıklı ve uzun yaşamın sırları, sağlıklı yaşam ve sağlıklı yaşam için bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Sağlığımızın kıymetini bilmemiz gerekir…Çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN