Bilgi

Sağlıklı Yaşam Tarzı

Sağlıklı Yaşam Tarzı

Sağlıklı yaşam demek, fit bir vücuda sahip olmak ve uzun bir ömre sahip olmak demektir. Tüketilen gıdalara, tüketilen sıvı çeşitlerine ve miktarına, yapılan spor ve egzersiz gibi durumlara her zaman dikkat etmek gerekiyor. Sağlıklı yaşama sahip olmak için yaş grubu ve cinsiyet ayırmaksızın dikkate alınması gereken hususlar mevcuttur. Hem erkekler hem kadınlar hem de çocuklar ve gençler için sağlıklı yaşam tarzına sahip olmak daima büyük bir önem taşıyor. Bu tarz bir hayata sahip olmak için sık sık doğal besinlerle beslenmek ve farklı gıdaları tüketmeye özen göstermek gerekiyor. Günde en az iki buçuk litre su tüketmeye dikkat edilmeli ve vücut hiçbir mevsimde susuz bırakılmamalıdır.

Sağlıklı Yaşam Tarzı İçin Zengin Gıdalar Alınmalıdır

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanın altın kuralı her zaman sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenmenin ilk kuralı ise her zaman tüm vitaminler, karbonhidrat, kalsiyum, mineral ve yağ oranı bakımından doymuş olan besinler tüketmektir. Katı gıdaların yanı sıra sıvı tüketimine de dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle gün boyu alınan su miktarının yeterli olmasına ve sonrasında ise diğer sıvı besinlerin doğal olmasına dikkat edilmelidir. Gün içinde gaz içeren, asit içeren ve hazır olarak satışa sunulan içeceklerin çok fazla tüketilmemesi tavsiye edilir. Yemek yerken, aralarda mutlaka sıvı tüketilmeli ve su yavaş yavaş içilmelidir. Su tüketirken tek seferde tüketmek mide rahatsızlıklarına ve hazımsızlığa yol açabilir.

Sağlıklı Yaşam Tarzı İçin Kilonuza Dikkat Etmelisiniz

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanın bir diğer kuralı ise, kilonuzu her zaman sabit bir şekilde korumanızdır. Yağlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya, fast food tarzı atıştırmalık yiyecekleri hayatınızdan çıkarmaya özen göstermeniz gerekiyor. Her zaman damarlara, kanın akışına ve vücudun diğer tüm bölgelerine zararı olan yağlı yiyecekler, kilo alımını hızlandırır ve yakılması zor bir hal alabilir. Kalp ve damar hastalıklarını peşi sıra getiren yağlı yiyecekler, sağlıklı yaşam tarzının en büyük düşmanlarından bir tanesidir. Bu nedenle bu tür içeriği çok yağlı olan yiyeceklerden uzak durmaya ve onların yerine daha sulu ve lif kaynağı zengin olan yiyecekler seçmeye özen göstermelisiniz.

  • Yağlı yiyeceklerden uzak durmak için, sabah kahvaltılarında zeytinyağı, fındık yağı ve mısır yağı gibi doğal sıkım yağları tercih etmek gerekiyor.
  • Kızartma, hamur işi ve pasta, börek gibi beş çayı hazırlıklarına çok fazla gönül vermemek gerekiyor.
  • Bol bol salata ve sebze tüketmek gerekiyor.
  • Sebzeleri daha çok haşlayarak ya da fırına sürerek tüketmek sağlıklı yaşam tarzına en büyük katkıyı sağlar.

Bu tarz detaylara dikkat etmek sağlıklı yaşam açısından oldukça önemlidir.

Sağlıklı Yaşam İçin Spor Çok Önemlidir

Sağlıklı yaşam tarzının, beslenmeden sonraki en önemli aşaması ise spor yapmaktır. Hareketsiz kalan kas ve vücudun diğer kısımları, zamanla hamlaşma ya başlar. Hem kilo alımı hızlanır hem de bazı hastalıklar baş göstermeye başlar. Bu nedenle spor haftada belirli günlerde, düzenli olarak yapılmalıdır. Özellikle de sabah erken saatlerde yapılan spor, egzersizler, ağırlık çalışmaları, yoga ve rahatlatıcı hareket çalışmaları sağlıklı yaşam tarzının anahtarı olarak kabul edilir. Spor yaparken, çok fazla ağır hareketler yapmamaya, günlük olarak aynı hareketleri ufak ufak sayısını arttırarak yapmaya ve özellikle de bir hoca veya antrenör eşliğinde spor yapmaya daima özen gösterilmesi gerekiyor. Hem beslenme programını hem de spor programını birden düzenlemek ve hayatınıza geçirmek yerine, yavaş adımlarla başlamanız daha doğru olacaktır.

Sağlıklı Yaşam Tarzı İçin Bol Miktarda Meyve ve Sebze Gerekir

Sağlıklı yaşam tarzınızı sürdürmek istediğinizde, mevsiminde olmayan meyve sebzeleri de tüketmemeniz gerekiyor. Yazın, yaz ayında yetişen meyveleri tüketmek, kışın da kış ayında yetişen meyveleri tüketmek her zaman sağlığınıza pozitif oranda katkı sağlar. Hem beslenmenize hem de hareketlerinize dikkat ettiğiniz sürece, sağlıklı yaşam tarzınızı da bu denli sürdürmeye devam edebilirsiniz. Sürekli kilo alıp vermemeye de özen gösterdiğiniz sürece, vücut ağırlığınızı da sağlıklı bir şekilde korumuş olursunuz. Aynı zamanda her gün aynı saatte yatağa girip aynı saatte yataktan çıkma alışkanlığı kazanmak da sağlıklı yaşamın anahtarıdır. Mutlaka uyku düzeni oluşturmalı ve günde 8 saatten daha az ya da daha fazla uyumamaya özen göstermeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Topuk Dikeni Nedir? Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde topuk dikeni belirtileri, topuk dikeni iğnesi ve topuk dikeni krem isimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN