Bilgi

Sağlıklı Yaşam Ve Beslenme

Sağlıklı Yaşam Ve Beslenme

Sağlıklı yaşam önceliği sağlıklı beslenmeden geçmektedir. Sağlıklı yaşam yeterli ve dengeli beslenme demektir. Doğru beslenme yaşam biçimi haline gelmelidir. Yeterli beslenme demek vücudumuza gerekli olan protein karbonhidrat ve yağları ve diğer tüm gerekli vitaminleri yeterli miktarda alıp en üst seviyede faydasını görmektir. Gerekli tüm vitamin ve mineralleri alarak hayatımız boyunca dengeli ve sağlıklı bir yaşam sürmek amaçlanmaktadır. En azdan en çoğa doğru alınması gereken besinler beslenme uzmanları tarafından piramit haline getirilmiştir. Piramidin en altında en az gerek duyulan karbonhidratlar bulunur ve geri kalanlar vitaminler proteinler yağ ve şekerden oluşur.

  • Karbonhidratlar

En alt sırada yer alır ve tüketilmesi sıklıkla ama kısıtlı olması gerekmektedir. Pirinç, bulgur ve makarna gibi yiyeceklerden oluşan tahıl grubudur.

  • Mineraller

Genel olarak sebze ve meyvelerden oluşmaktadır ve vücudumuz için en gerekli kısımları oluşturur. Kalp sıvı dengemiz açısından besleyici ve düzenleyici rol oynamaktadırlar.

  • Proteinler

Et ve süt ürünlerinde genel anlamında bulunup kas dokusu açısından en gerekli besin grubudur. En etkili kalori yakıcı bölümdür.

  • Yağ ve şeker

Vücut için en az tüketilmesi önerilen gıdalardandır. Sıvı ve katı yağlar şekerler bu grubundandır.

Sağlıklı Beslenmenin Vücut Açısından Önemi

Sağlıklı beslenme zihinsel ve bedensel faaliyetleri etkileyen en önemli unsurlardandır. Sağlıklı beslenmeyen bir birey çabuk yorulur ve halsiz düşer. Düşünme yeteneğinin azalmasına ve hafıza kayıplarının oluşmasına neden olmaktadır. Sağlıklı beslenen bireyin vücudu zinde beyni dinamik ve organları kaliteli bir şekilde yaşamayı öğrenir. Kaliteli ve sağlıklı bir hayat yaşamanın yolu dengeli ve sağlıklı beslenmeden geçmektedir.

Sağlıklı Olmak İçin Öneriler

Öncelikle sağlıklı beslenme hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmeli. Sağlıklı beslenmenin temel ve ilk kuralı güne kahvaltı ile başlamaktır. Günün en önemli öğünü kahvaltı atlanmamalı ve alınabilecek tüm vitamin ve mineraller bu öğünde alınmalıdır.

Yapılan araştırmalarda kahvaltı yapan ve yapmayan kişiler arasında ciddi kilo farkları, zihinsel anlamda kahvaltı yapmayan bireylerin geride olduğu görülmüştür. Kahvaltının diğer bir faydası kan şekerini dengeleyerek yakılacak kalori miktarını ayarlamasıdır. Kahvaltı yapılmadığı zaman metabolizma yavaşlayarak ilerleyen öğünlerde dengesiz ve sağlıksız beslenme meydana gelmektedir.

Neden Dengeli Beslenmek Gerekiyor?

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin bir diğer koşulu gerekli olan tüm besin gruplarını dengeli ve ihtiyaç kadar almaktır. Az ya da çok alındığında denge olmayacağı için sağlıksız beslenme sınıfına girilecektir.

Öğün saatlerinde düzen oluşturup öğün atlamamak da önemli bir aşamadır. Bu işlemi de öğün atlamadan ve saat düzeni oluşturarak yapmak mümkündür. Ana öğünlerden 2 saat sonra mutlaka ara öğün yapılıp kan sekeri dengelenmelidir. En son yemek ve ara öğünden sonra hemen yatılmamalı en az 2 saat geçmesi gerekmektedir. Sağlıklı besinleri ana öğünde yedikten sonra ara öğünlerde kuru yemiş meyve ve bitki çayları tüketmek vücudunuzu dengede tutup enerjik olmanızı sağlayacaktır. Akşam yemeklerinde olabildiğince hafif ve sağlıklı yiyecekler ile beslenilmelidir. Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Meyve Tüketimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Meyveler yemeklerden 3 saat sonra ya da 30 dakika önce yenmelidir. Meyvelerin içinde glikoz denilen doğal şeker mevcuttur. Mide doluyken alınırsa meyveler besinler olduğu gibi kalıp çevrilemez ve kilo olarak vücudumuza istenmeyen şekilde dönmektedir.

Vücudumuzda her gün çeşitli miktarda hücre ölüp yerine yenileri gelmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenilmediği zaman bu yenileme sürecini durdurup denge bozulmasına sebep olunur. Sağlıklı ve olması gerektiği gibi dengeli beslenildiği zaman ise denge bozulmaz ve ölen hücrelerin yerine yenileri gelmekte vücudumuz olması gerektiği gibi çalışmaktadır. Düzenin bozulmadan devam etmesi için hayat standartlarımızı sağlığa yönlendirmeli sağlıksız yiyeceklerden uzak durmalıyız.

Yemek için yaşamamalı sağlıklı yaşamak için gerekli olan sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir. Bol su içmek ve yiyecekleri bolca çiğnemek en önemli yapılması gerekli olan kuraldır. Uygulanması halinde ise vücudumuz zinde halinde kalıp gerektiği gibi çalışacaktır. Hayatımıza abur cubur ürünleri sınırlı halde sokmalı hatta hiç sokmamak için gayret göstermeliyiz. Tüketilen her abur cubur hayatımıza sağlıksız bir şekilde geri dönüşler sağlamakta ve hastalık sinyalleri vermektedir. Lifli olan gıdaları tüketmeye özen göstermek gerekmektedir. Eğer tüketiliyor ise sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hangi Vitamin Hangi Gıdalarda Bulunur? Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde a vitamini hangi besinlerde bulunur, b vitamini hangi besinlerde bulunur ve c vitamini hangi besinlerde bulunur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN