Bilgi

Sağlıklı Yaşam Ve Spor

Sağlıklı Yaşam Ve Spor

İnsan hayatının en önemli noktası sağlıktır. Sağlık kadın erkek çocuk ayırmaksızın, insan için önemlidir. Günümüzde sanayileşmenin ve teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, sağlık koşulları azalıyor. Fabrikaların, çeşitli sanayilerin yaymış olduğu kirlilik insan sağlığına zarar veriyor. Bu yüzden günümüzde sağlıklı kalmak biraz duyarlılık isteyen bir kavramdır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte masa başı işler, herkesin araç sahibi olması, sağlıksız çıkan birçok yiyecek ile insan sağlığı tehdit altındadır.

İnsan Sağlığına Neler Zarar Veriyor?

İnsan sağlığına günlük hayatta birçok etken zarar veriyor. Bu zararları en aza indirgemek için almamız gereken önlemler bulunuyor. Özellikle çocukların ve gençlerin sağlıksız beslenmesi, sağlıksız bir vücuda sahip olmasına neden oluyor. Kolay yenebilen, atıştırmalıklar, özellikle fast-food ürünleri genç yaştaki çocuklarımızı, obeziteye ve çeşitli hastalıklara doğru itiyor. Bu tarz hazır yiyeceklerin içinde bulunan katkı maddeleri vücudunuza, çeşitli zararlar veriyor. Kalp Damar Hastalıkları kilo alma sorunu ile ortaya çıkan rahatsızlıklar oluyor. Gençler tarafından yaygın olarak kullanılan sigara ve nargile gibi tütün ürünleri gençlerin sağlığını oldukça fazla etkiliyor. Tütün ve tütün ürünlerinden uzak durulması gerekiyor.

Hareketsiz Yaşam Hastalık Sebebi

Hareketsiz yaşam insan sağlığına çok fazla zarar veriyor. Özellikle arabaların ve ulaşım taşıtlarının çoğalması ile birlikte insanlar hareketsiz kalmaya başladı. Hareketsiz yaşam tarzı insanlarda birçok hastalığa sebebiyet veriyor. Bunlardan bazıları şöyledir.

  • Kilo alma ve obezite
  • Kalp krizi riski
  • Vücut ve kaş ağrıları
  • Psikolojik rahatsızlıklar
  • Hipertansiyon
  • Şeker hastalığı
  • Migren

Hareketsiz yaşam bu tür hastalıkların tetikleyicisidir. Hareket edildiği zaman kaslar harekete geçer ve bütün vücut çalışır. Hareketsiz yaşamdan kesinlikle uzak durulmalı.

Hareketli Yaşam Günlük Hayatta Nasıl Sağlanır?

Hareketli yaşamak insanlara kilo verdirir ve hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Çalışan insanlar için hareketli yaşam gerçekten zordur. Özellikle masa başında çalışan insanlar, hareketsiz kalmaktadır. Bu yüzden iş çıkışında bir durak yürüyerek, ikinci duraktan toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz. Veya evinize yakın bir mevkide, bir durak önce inerek evinize kadar yürüyebilirsiniz. İş yerlerinde hareketsiz kalmamak için asansörleri kullanmayın. Merdivenleri tercih ederek, ufakta olsa hareket etmiş olursunuz. Evde kalan ev hanımları günlük çeşitli yürüyüşler yaparak, hareketli bir yaşama adım atabilirler. Eğer ki evden çıkamayacak kadar küçük bebekleri var ise, çeşitli internet sitelerini kullanarak spor yapabilirler. Evde yapılan birçok spor yöntemi bulunuyor.

Spor En Güzel Aktivite

Sağlıklı yaşamın temel kuralı spordan geçmektedir. Spor yapmak hemen hemen bütün hastalıklara iyi gelmektedir. Spor yaparken bütün vücudunuz çalışır, kaslarınız hareket eder. Bu sayede kalori harcamaya başlar ve zayıflarsınız. Spor yapmak insana mutluluk veriyor. Bu yüzden psikolojik sorunlara spor yapmak çok iyi geliyor. Spor yöntemlerini kendi vücut ve zamanınıza göre ayarlayabilirsiniz. Eğer ki vaktiniz var ise, en iyi spor açık havada yürüyüş yapmaktır. Tempolu bir yürüyüş bütün hastalıkları engellemektedir. Kalori yakmanızı sağlayarak kilo vermenize yardımcı oluyor. Kilo problemleri olmayanların ise kilo kontrolü sağlanmasında önemli etkendir.

Spor yapmak büyük küçük herkes için önemlidir. Çocuklarınıza bu alışkanlığı kazandırmalısınız. Eğer yürüyüş yapmaya vaktiniz yok ise, iş çıkışında güzel bir spor salonuna yazılarak, profesyonel destek alabilirsiniz. Spor salonlarında tüm vücut çalışıldığı için bütün kaslarınız hareket etmektedir. Bu sayede spor salonunda yaptığımız ve çalıştığınız aletler ile son tutmanız mümkün. Mobil telefonlarınıza yürüyüş programı yükleyerek, adim sayınızı günlük olarak arttırabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

Sağlıklı bir hayat için mutlaka günlük 10 bin adım atmaya özen gösterin. Bol bol su tüketin. En az içilmesi gerek şu miktarı 2.5 litredir. Sağlıklı beslenerek, sağlıklı ürünler tüketerek, sağlığınızı korumak mümkün. Alışveriş yaparken genellikle organik ürünleri tercih etmelisiniz. Hazır paketli gıdalardan olabildiğince uzak durmalısınız. Protein, karbonhidrat dengesini sağlamalısınız. Eğer kilo probleminiz var ise kalori hesabı beslenerek kilo vermelisiniz. Kendi başınıza beslenme programı oluşturamıyor iseniz, profesyonel bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Kilo vermek için aldığınız kalorinin yaktığınız kaloriden az olması gerekiyor. Sağlıklı yaşayabilmek için, her türlü sebze ve meyveyi tüketmelisiniz.

Sanayileşmenin ortasında kalmış olduğumuz ülkemizde, hazır gıdalar genellikle tehlike saçıyor. Bu yüzden evde hazırlayabileceğimiz yiyecekleri kendimiz hazırlamalıyız. Bu sayede sağlıksız koşullar ile üretilen yiyecekleri vücudumuza sokmamış oluruz. Sağlıklı beslenmek bir günde olabilecek bir iş değildir. Sağlıklı yaşam hayat standartlarımız haline gelmelidir.

Bir önceki yazımız olan 1 Aylık Sağlıklı Beslenme Programı başlıklı makalemizde sağlıklı beslenme, sağlıklı beslenme diyeti ve sağlıklı beslenme listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN