Bilgi

SAĞLIKLI YAŞAM

SAĞLIKLI YAŞAM

Hepimizin hayatı boyunca sahip olduğu birçok hedefi vardır. Bunların en başında sağlıklı bir hayata sahip olmaktır. Kişisel danışmanlık alanından psikolojiye kadar birçok alan bize bu konuya dair stratejiler sunar. Temel olarak sağlıklı yaşam konu başlığını iki ana alt başlığa ayırabiliriz: bedensel açıdan sağlıklı yaşam ve psikolojik açıdan sağlıklı yaşam.

Beden Sağlığı

Vücut sağlığı ele alındığında karşımıza iki mesele çıkıyor; Düzenli beslenme ve düzenli aktivite.

a.Düzenli Beslenme

-Sağlıklı yaşam için yapılacak ilk iş günlük yemek yeme öğünlerini düzenlemek olacaktır. Kişi bu noktada bir diyetisyene başvurmayı tercih etmelidir. Çünkü kişinin yeme sıklığı ve besin içeriği buna göre belirlenecektir.

-Düzenli beslenme aynı zamanda kaliteli yiyecekleri seçme anlamına da gelir. Sağlıklı yaşam için ikinci kilit rol ‘gerçek’ besinleri tüketmedir. Bir diğer söylemle işlenmiş yiyecekleri tüketmekten olabildiğince uzak durmaktır. Burada en uygun yol tamamen yasaklamak değildir. Kişilerin uzun yasaklama dönemlerinden sonra aynı yiyeceklere karşı takıntılı yeme alışkanlığı kazandığı çok sık görülmektedir.

Doğru yöntem günlük tüketimin en az %80 in işlenmemiş yiyeceklerden oluştuğundan emin olmaktır. Geriye kalan kısım küçük kaçamaklarla doldurulabilir. Ödüller her zaman insana devam etme motivasyonu verir. Çünkü bunun ömür boyu sürecek olan bir yolculuk olduğunu unutmamak gerekir, insanın her hafta hatta her gün motivasyona ihtiyacı olabilir. Dikkat: bu kaçamak veya motivasyon kaynağı hususi olarak işlenmiş bir yiyecek olmak zorunda değildir. Sevdiğimiz sağlıklı tatlı bir meyve de olabilir. Bize aynı motivasyonu verecek yaşam hikayeleri veya belgesel filmler de tercih edilebilir.

Sağlıklı yaşam için hatta daha doğrusu yaşamamız için en önemli şey vücudumuzun düzenli dehidrasyonudur. Her gün vücudumuza ihtiyaç duyduğu suyu vermeliyiz. Uzmanlar arasında farklı görüşler olsa da günlük olarak en az 1.5 lt su tüketmemiz yaşamımız ve günlük enerjimiz için elzemdir.

b.Düzenli Aktivite

Sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz bir diğer gereksinim de düzenli aktivite yani spordur.

– Sporun hangi spor olduğu kişisel yapı ve sağlık durumu ile ilgilidir. Doktora danışarak hangi sporların kişi için sakıncalı olduğunu öğrenmek çok önemlidir. Bu noktada sağlık taraması önem arz eder.

– Spor dalına karar verildikten sonra yapılacak iş sporun süresi ve sıklığıdır. Sağlıklı yaşam için haftada 3-5 gün sıklıkla, günlük ortalama 30 dk aktivite yeterlidir. Bu sıklık ve süre hayat boyu sürdürülebilirlik açısından da avantajlıdır.

Psikolojik Sağlık

Sağlıklı yaşam derken sadece bedensel sağlığımızın iyiliğinden bahsedemeyiz. Psikolojik durumumuz da bizim için hayati önem taşımaktadır.

-Psikolojik olarak durumumuzun farkında olmak en çok üstünde durulması gereken konudur. İyi hissetmek, huzurlu olmak, mutlu olmak, üzüntü duyumsamak, ağlamak gibi birçok duygu durum günlük olarak başımızdan geçer. Bu hallerin her biri ile yol almak , zor anlarla başa çıkabilmek ve kendini tekrar iyi hissettirebilmek kişinin sağlıklı bir yaşama sahip olabilmesi için gereklidir.

– Bunun dışında kişinin teşhisi konulabilecek bozuklukları(örneğin duygu durum bozuklukları), rahatsızlıkları da olabilir. Bu yüzden psikolojik destek almak bu noktada çok büyük öneme sahiptir. Çünkü kişinin bedeninde oluşan diğer rahatsızlıklarında olduğu gibi psikolojik rahatsızlıklarında da bir uzmanla iletişime geçmelidir. Ancak bu sağlıklı yaşam için gerçek bir adım olabilir.

Son olarak, birey her iki alan için de, yani beden ve psikolojik sağlığını düzenli olarak kontrol altında tutmalıdır. Çünkü kişinin sağlığı her zaman aynı çizgide seyretmeyebilir ve kişi sağlık durumundaki değişimlere göre günlük haftalık programında, besin içeriğinde, spor düzenlemelerinde farklılıklara gidebilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Teknoloji Diyabeti Önleyecek başlıklı makalemizde bilim adamları diyabet için neler yaptı, diyabet bitecekmi ve diyabet bitermi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN