Bilgi

Sağlıklı Yaşamın En Sağlıklı Besinleri

Sağlıklı Yaşamın En Sağlıklı Besinleri

Daha iyi,ışıl ışıl bir cilde, aktif ve yorgunluk hissinin az olduğu bir güncel yaşama, pratik cevaplara elverişli güçlü bir hafızaya, en önemlisi ise mutlu bir yaşama sahip olmak herkesin arzusu. Modern çağın bir hastalığı olarak gösterilen kanserin ise yakalanma ihtimali dahi bir korku yaratıyor. Tüm bu istemlerin gerçekleşmesi ve kanser riskini azaltmak için en etkili yol ise sağlıklı ve doğal beslenmek. Fakat siz de güzel olan her gıda sağlıksız, sağlıklı olanlar da hiç lezzetli değil diyenlerdenseniz aman demeyin. Çünkü tadı henüz keşfedilmemiş ya da keşfedilenlerin ise ne kadar yararlı ve sağlık açısından ne derece önemli olduğu bilinmediği için tüketimine daha az yer verilen yüzlerce enfes gıdalar mevcut. Üstelik bazıları var ki faydaları saymakla bitmiyor.

1) Ayva

Potasyum damar açıcı olarak da bilinir ve ayvada günlük ihtiyaç olan potasyum miktarının tam0 katı bulunmaktadır. Potasyum miktarının çok olması sayesinde kalp ve damar hastalıklarında olumlu etkilere sahip. Bunun yanı sıra bakır, çinko ve bol miktarda lif içerir. Bol lif içermesi tokluk hissi vermede oldukça önemli. C vitamini bulundurması sayesinde de bağışıklık sistemi için oldukça yararlı bir meyve.

2) Trabzon Hurması

Resveratrolden sonraki en iyi antioksidan. Resveratrol, kırmızı şarapta bulunan ve çok şarap tüketilen ülkelerde kanser riskini ve kalp rahatsızlıklarını azalttığına inanılan bir fitoaleksin (antioksidan). Trabzon hurmasında bulunan kuersetin, kaempferol ve fisetin prostat kanserini doğal yöntemlerle tedavi etmenin mümkün olduğunu gösterdi. Ayrıca olgunlaşmış ve yumuşamış olarak tüketildiğinde tip 2 diyabet, hiperkolesterolemi, kronik inflamasyon, bağırsak hastalığı ve korkunç bir hastalık olan alzheimer risklerinde de azalma görüldüğü tespit edildi. Olgunlaşmış ve yumuşamış olarak tüketilmesi, boğazda takılıp kalmasını önlemek amacıyla önemli.

3) Kabak Çekirdeği

İçeriğindeki çinko ama en önemlisi antioksidanlar sayesinde meme kanseri riskini azaltmada en doğal yöntemlerden biri de kabak çekirdeği tüketimi. Çinko içermesi sayesinde bağışıklık sistemi için de oldukça önemlidir. Ayrıca uykuya yardımcı ve vücudun melatonin, serotonin üretmesini sağlayan triptofan içerir. Yapılan araştırmalar kabak çekirdeği ve meyve birlikte tüketildiğinde uyku hastalığı olan insomnianın tedavisinde bir ilaçla eşdeğer etki yaratacağı yönde.

4) Avokado

Çağın en popüler sağlıklı gıdaların öncüsü avokado. Üstelik tüketim alanını çeşitlendirmek de mümkün. İster salatasını yapın ister ezmesini. Tercih size kalmış. Faydaları ise gerçekten saymakla bitmiyor. Nedir avokadoyu bu kadar sağlıklı yapan etmenler ?

Beyni koruyacak olan antioksidandan bol miktarda içerir tansiyon ve sinir işlevlerinde oldukça önemli olan potasyum muzdakiyle kıyaslandığında muzdakinin iki katı kadardır. Bol miktarda lif içerir (bu miktar orta boy bir avokadoda 12 gramdır) bu da uzun süreli tokluk hissi açısından epeyce önemli. Bolca tekli doymamış yağ içerir yaşlanmaya karşı etkili ve neredeyse sıfıra yakın şeker ve karbonhidrat içeriğine sahip olması avokado tüketimini oldukça cazip kılıyor.

Bir önceki yazımız olan SAĞLIK NEDİR? başlıklı makalemizde sağlığın önemi, sağlığın önemi nedir ve sağlık nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Burada yazılanlardan ayva yı genelde yiyorum:) Ama sert olduğu için diş etlerimin zayıflığından dolayı pek tercih etmiyorum fakat kabak çekirdeği nin bu kadar sağlıklı olduğunu bilmiyordum sayenizde öğrendim teşekkürler.

  2. Ben hergün düzenli bir şekilde 1 veya 2 diş sarımsak yutuyorum. Çok ciddi faydalarını gördüm sarımsağın tavsiye ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN