Bilgi

Sağlıklı Yaşayan İnsanların Dertleri

Sağlıklı Yaşayan İnsanların Dertleri

Günümüzde sağlıklı yaşamak gerçekten büyük dert. Çünkü etrafımızda sağlığımızı tehdit eden birçok etmen var. Sağlığımızı tehdit eden etmenlerden uzak durmak için hayli çaba sarf etmemiz gerekmektedir.

Çok önemli bir nimet olan sağlık ancak kaybedilince değeri anlaşılıyor. Sağlığımızı korumak için ise birçok zararlı etmenden korunmamız gerekiyor. Peki, sağlıklı yaşamak isteyen insanlar nelerden korunması gerekir:

1)SİGARA

Sağlığımızı tehdit eden en önemli etmenlerden biri sigara. Eğer sağlığımıza dikkat eden biri isek yanımızda sigara içilirken rahatsız oluruz ve sigara içenlerin yanında bulunmamaya gayret sarf ederiz. Bu durum arkadaşlarımızı seçerken bile önemli hale gelir. Çünkü sigara içen bir arkadaşımız ya da ailemizden biri var ise ister istemez bizim de pasif içici olmamıza neden olur.

Sigara içen ebeveynler çocuğunun yanında içmese bile sigara içtikten sonra verdiği nefesteki kimyasallara maruz bırakır çocuğunu. Çünkü sigara içtikten sonraki yaklaşık yarım saat içilen kimyasallar nefesle dışarı atılır ve etraftaki kişiler buna maruz kalır.

2)HAVA KİRLİLİĞİ

Diğer tehditlerden birisi ise hava kirliliğidir. Büyük şehirlerde yaşayan modern insan için çok önemli bir problem. Sağlıklı yaşamak isteyen insan ise bundan kurtulmak için genelde kırsal kesimde yaşamayı tercih eder. Kırsal kesimde yaşamak, hem şehir stresinden uzaklaşmak ve hem de hava kirliliği gibi zararlı etmenlerden korunmak için bir kurtuluş yolu olarak görünüyor.

3)ZARARLI YİYECEKLER

Sağlıklı yaşamak ve uzun bir ömre sahip olmak isteyen insanın en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biri de insan sağlığı açısından zararlı gıdalardan uzak durmaktır. Gerçekten zor bir şeydir bu. Çünkü günümüzde o kadar çok zararlı besinlere maruz kalmaktayız ki. Eğer sağlıklı yaşamak istiyorsak organik ve insan sağlığı açısından yararlı yiyeceklerle beslenmemiz gerekiyor. Organik yaşam için ise hava kirliliğinde bahsettiğim gibi kırsal kesim tercih edilmeli.

Sağlığına düşkün insanın diğer bir derdi de organik besinlerin diğer besinlere kıyasla daha pahalı olmasıdır. Eğer yediklerimizin organik olmasına dikkat edersek mecburen yiyecek için daha büyük bir bütçe ayırmamız gerekiyor.

Sonuç olarak yukarıda değindiklerim haricinde sağlıklı yaşam için dikkat edilmesi gereken birçok konu var. Bulunduğumuz çağda sağlıklı yaşamak gerçekten çok zor. Yine de sağlığımız için bu tür konulara dikkat etmemiz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Olarak Yaşamanın Sorunları başlıklı makalemizde sağlıklı içme suyu ve sağlıklı olarak yaşamanın sorunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN