Bilgi

Sağlıksız İnsanların Hayata Bakışı

Sağlıksız İnsanların Hayata Bakışı

Sağlık ve Tanımı

Sağlık denilen kavram oldukça geniş bir yelpazededir. Sağlık için geçmişte sadece fiziksel bir sakatlığın veya problemin olmayışı iken günümüzde sağlık kavramı, sadece fiziksel yönden değil, bireyin zihinsel ve ruhsal yönden de iyi bir halde olduğunu ifade etmektedir. Sağlık tanımı zamanla değiştiği gibi, günümüzde de kişiden kişiye, toplumdan topluma ve kültürden kültüre değişmektedir. Bireylerin hayata olan bakış açıları, sağlık ve hastalık ifadesinin tanımlarını da yine değiştirmektedir.

Sağlıksız bir insan söz konusu olduğunda, sadece dış görünümünde ya da fizyolojik olarak sistemlerinde bir aksama söz konusu değildir. Bireyin ruhsal ve zihinsel durumu, yanı diğer bir ifade ile psikolojisi de inceleme kapsamına alınmalıdır. Birey fiziksel olarak gayet sağlıklı olabilir ancak aynı zamanda birey yoğun bir depresyon içerisinde olabilir ve hatta kendi bedenine zarar verme düşünceleri kafasından geçiriyor olabilir.

Sağlıklı Bireyler İçin Hayat Nasıldır?

Sağlıklı bireylerden kasıt, bir üst yazıda da değinildiği gibi sadece fiziksel yönden değil, zihinsel ve ruhsal açıdan da sağlıklı olmalarıdır. Fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı bireyler, çoğu zaman enerjik, pozitif ve gün içerisinde keyifli işler yaparlar. Yaşamak ve yaşamı sürdürmek onlar için zor değildir. Sosyalleşmek kolaydır ve çevresi tarafından da genellikle sevildikleri için sağlıklı bireyler yaşarken zevk alırlar. Hayat oldukça eğlencelidir. Elbette her birey mutlaka depresyon sürecini de yaşamıştır.

Sağlıksız İnsanların Hayata Bakışı Nasıldır?

Sağlıklı bir psikoloji, fizyolojiyi olumlu yönde etkiler; aynı şekilde sağlıklı bir beden de sağlıklı bir psikolojiye olumlu yönde etki eder. Bu kural sağlıksız durumlar içinde geçerlidir. İnsan bedensel yönden sağlıksız ise bu durum psikolojik durumunu da olumsuz yönde etkileyecektir. Birey psikolojik yönden rahatsızlık çekiyor ise bunun etkisi de özellikle sindirim sistemi olmak üzere beden üzerinde görülür.

Genelde sağlıksız bireyler, sağlıksız bir yaşam sürdürmektedirler. Sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanıyor veya alkol tüketiyor olabilir. Bu da hem fizyolojik olarak hem de maddi olarak kayıp demektir. Aynı şekilde enerjileri düşüktür ve çevresi tarafından da soğuk karşılanır. Bu nedenle de depresyon yatkınlıkları fazladır.

Bir önceki yazımız olan Sağlıksız Bir Hayata Alışan İnsanlar başlıklı makalemizde sağlıklısız hayata alışan insanlar, sağlıksız ve sağlıksız bir hayat hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN