Bilgi

Sağlıksız Olmanın Zararları Nedir

Sağlıksız Olmanın Zararları Nedir

Sağlıklı bireylerde bir takım özellikler olduğu gibi sağlıksız bireylerde de bir takım özellikler bulunur. Bu insanlarının sağlıklarını kaybetmelerine sebep olan olumsuz ve zararlı alışkanlıkları vardır. Bedenimizin bize en yakın dost olduğunu düşünürsek bizden bir takım isteklerde bulunduğunu anlamak çokta zor değildir. Biz bu istekleri karşılamazsak bedenimiz bize bir takım sağlıksız uyarılar gönderir. Gelin hep birlikte sağlıksızlığın vücutta zarar şeklini alışını inceleyelim;

Her olaya olumsuz tarafından bakarlar

Sağlıksız insanlar genellikle olaylara olumsuz yönüyle yaklaşıp bardağın boş tarafını görürler. Hayata dair mutsuz, umutsuz ve negatiflerdir.

Suçlayıcıdırlar

Her şeyin kendi iradeleri dışında gerçekleştiğini düşünürler. Yaşadıkları her hangi bir olumsuzlukta bir başkasını suçlamak isterler.

Fazla Heveslidirler

Yeni üretilen bir ürünün sağlık açısından zararlı veya faydalı olduğunu yeterince araştırmadan gerekli incelemeleri yapmadan sahip olmak isterler. Çok çabuk ikna olabilir ve çok çabuk fikir değiştirebilirler.

Hemen sonuca ulaşmak isterler

Hiçbir şeye sabır gösteremezler. Kısa yoldan sorunları çözülsün, sonuca ulaşsın isterler. Fakat başarılı olamazlar.

Hedef belirleyemezler

Kendileri için veya hayatları için bir amaçları yoktur ve hedef belirleyemezler. Çok şey isterler ama ulaşamazlar.

Kıskançtırlar

Başka insanlar başarıya ulaştıklarında kıskançlık hissine kapılırlar. Başarıya sahip olan insanlarla anlaşamazlar ve onlara karşı haset duygusu beslerler.

Kendileriyle ilgili sorunların kalıtsal olduğunu düşünürler

Bu insanlar kendi sağlıksız davranışları ile sorumluluk almaktan da çekinirler. Bunların sebebi olarak kalıtsallığı ileri sürüp sorunlardan kaçmayı tercih ederler. Beslenme alışkanlıkları ile ilgili yanlışlarda da genellikle aileyi ve kalıt-sallığı suçlarlar. Sağlıklı ol düşüncesi yoktur.

Tavsiye kabul etmezler

Hiçbir uzmanın veya aile bireylerinin tavsiyelerine kulak asmaz her şeyin en doğrusunu bildiklerine inanırlar. Kim ne derse desin doğru bildiklerini yapmaya devam ederler. Onlara yardım etmek isteyen insanlardan uzak dururlar.

Problem çözemezler

Hiçbir sorunun üstesinden gelemezler ve genellikle çözümü yek bir yerde ararlar. Olaylara çok yönlü bakıp çözüm geliştiremezler.

Her konuda fikirleri vardır ve dedikoduyu severler

İnsanları sürekli yargılarlar ve onlar hakkında konuşmaktan zevk alırlar. İnsanların sorunlarını ve yapmış oldukları hataları başka insanlara duyurmak isterler.

Bir önceki yazımız olan Sağlıksız İnsanların Hayata Bakışı başlıklı makalemizde sağlık ve tanı, sağlıklı bireyler için hayat nasıldır ve sağlıksız hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN