Bilgi

Şalgamın Sağlığa Faydaları

Şalgamın Sağlığa Faydaları

Şalgam Faydaları
Şalgam, pancara oldukça benzer bir şekilde lahan ve turp arasındaki bir kök bitkidir. Şalgamın sağlığa olan faydaları, genellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve çeşitli kanserleri önlemye yöneliktir. Bunların haricinde antioksidan özellik taşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca metabolik işlem hızını da oldukça arttırdığını söyleyebiliriz.
Şalgam özellikle ülkemizde balığın yanında, turşularda ya da salatalarda oldukça kullanılır. Özellikle kış aylarında tüketimi daha da çok artar. Kışık soğuk algınlığı sebebiyle karşılaşılan hastalıklara da oldukça iyi geldiği düşünülür.
Şalgam oldukça fazla miktarda A vitamini içerir. Bunun haricinde C, E, K, B6 vitaminleri ve kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, magnezyum gibi birçok minerali barındırır.
Şalgamın Sağlığa Faydaları
Şalgam içindeki birçok mineral, bileşen ve vitaminden ötürü sağlık olarak oldukça önemli bitkiler arasında yerini alır. Bu özelliği ile de şalgam, kalp rahatsızlıklarından tutun cilt rahatsızlıklarına kadar birçok derde devadır.
İçindeki Omega-6 yağları ve diyet lifleri sayesinde sağlığımıza faydaları bakımından daha da genişlemiştir. Diyet lifleri genel olarak sindirim sistemini korur ve Omega-6 yağları cilt ve saç sağlığından iltihaplara kadar oldukça fazla alanda sağlığımıza faydaları dokunur.
Şalgam Kemik Sağlığını Korur: Şalgamın bol miktarda içerdiği kalsiyum ve potasyum, sağlıklı kemik gelişimi ve osteoporoz gibi kemik hastalıklarını engellemek için yardım eder. Özellikle çocukların sağlıklı iskelet sahibi olmalarına ciddi katkıda bulunabilir.

Şalgam Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Yüksek miktarda diyet lifi içermesi bağırsakların sürekli hareket durumunda olmasını sağlar. Bunu ise bünyenin lüzumsuz maddeleri daha süratli dışarı atmasına yardım eder. Bütün bunların dışında iyi miktarda su içerdiği için kabızlık problemina da alternatif çözümler sunabilir.
Ayrıca yüksek oranda diyet lifi içermesi ile de bağırsakların sürekli hareket etmesine yarar sağlar. Böylece de bünyede yer alan gereksiz maddeleri çok daha hızlı bir şekilde öğüterek dışarı atılmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Taze Fasulye Nedir ve Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde taze fasulye, taze fasulye nin faydaları ve taze fasulyenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN