Bilgi

SEDEF OTU NEDİR VE FAYDALARI NELERDİR ?

SEDEF OTU NEDİR VE FAYDALARI NELERDİR ?

Sedef otunun bir çok türü vardır. Bilinen yaklaşık olarak elli adet sedef otu bulunmaktadır. Fakat bu kadar sedef otunun sadece birkaç tanesi faydalı olmakta ve şifa amacı ile kullanılmaktadır.

Sedef otu nasıl tüketilir

Sedef otu su ile beraber kaynatılıp içilen bir bitkidir. Sedef otunu kaynatırken, kaynamış su içerisine ( bir bardak ) bir ya da iki tatlı kaşığı sedef otu bırakarak demlenmesini beklemelisiniz. Bu sedef otu çayını gün içerisinde üç bardak tüketmelisiniz.

Sedef otu ve sağlık

Sedef otunun bir çok sağlık problemine iyi geldiği görülmüştür. Bunlar şu şekildedir, Sindirim sistemi güçlendirerek sindirimin kolaylaşmasını sağlar aynı zamanda yemek yiyemeyen insanlar için iştahın açılmasını sağlar ve kolay bir şekilde yemek tüketmenize yardımcı olur. Sedef otu sindirim sistemini kuvvetlendirirken vücutta gaz oluşumunun da önüne geçerek engeller sedef otu aynı zamanda gaz söktürücü olarak da bilinmektedir.

Sedef otu öksürüğü keserek boğazınızı tahriş olmaktan kurtarır. Bir çok sebep ile oluşabilecek kalp çarpıntısının oluşmasını düzenler, stres ve endişeden kaynaklanan sorunları olabildiğince aza indirir. Vücudu bir nebi dinlendirme ve sakinleştirme görevi görür.

Sedef otu ve KADIN

Sedef otu bir çok kadın tarafından adet söktürücü olarak kullanılır aynı zamanda sedef otu düzensiz olan adet dönemlerini belli bir düzene sokmakta yardımcı olur. Terle-yemeyen ve bu sebepten dolayı bir çok sıkıntı çeken kişiler için terletici özelliğine sahiptir. Sedef otu, bir çok cilt problemlerine de iyi gelmektedir. Cildi temizlemekte ve arındırmaktadır. Sedef otu, antiseptik olmasının yanı sıra böcek ve sinek kovucu etkilerine de sahiptir. Demlenmiş olan sedef otunu bir miktar pamuğa birkaç damla damlatıp ıslatarak pamuk yardımı ile tampon yapar gibi gözlere uygulandığında , göz yorgunluğuna iyi gelerek, göz ağrılarını dindirir ve giderir. Bir çok kişinin şikayeti olan romatizma hastalığının da dinmesine ve ağrısının azalmasında çok fazla etkisi vardır. sedef otu sıcak içildiği takdirde regl sancılarına ve şiddetli karın ağrılarına etkili olmakta ve dinmesine yardımcı olmaktadır.
Sedef otunun kurutulmamış halini de (taze yapraklarından) bir miktar alıp sakız gibi ağzınız da çiğnerseniz ,baş ağrılarına iyi gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Acı Yonga (Acı Ağaç) Nedir? Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde acı ağaç bitkisi, acı ağaç nedir ve acı yonga hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN