Bilgi

Şeker Hastaları Ne Yememelidir?

Şeker Hastaları Ne Yememelidir?

Diyabet, pankreasın insülin salgılamaması nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kandaki şeker oranının artması ile birlikte bu hastalık kronik hale gelir. Diyabet hastaları beslenmesine dikkat etmek zorundadır. Şeker hastaları için özel diyet gerekir.

1- Karbonhidratlar

Bu kategoride yağsız süt ürünleri, bezelye, mercimek, kurubaklagil, tahıl ürünleri ve meyveler bulunuyor. Şeker hastaları için kompleks karbonhidrat grubu tercih edilir.

2- Lifli Besinler

Bu kategoride sebze, meyve, kuru yemiş, tam buğday unu ve kepekli kategorideki ürünler tüketilebilir.

3- Diyabetlinin Tüketeceği Yağlar

Zeytin, zeytin yağı ve ceviz yağı, şeker hastaları için tavsiye edilen yağlardır. Yemeklerde bu yağlar kullanılabilir.

4- Ekmek Tüketimi

Bu kategoride tavsiye edilen ekmek türü tam tahıllı veya esmer türlerdir. Tam tahıllı ve esmer ekmekler, şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği gıdalardır.

5- Düşük Sodyumlu Gıdalar

Yüksek sodyum içeren gıdalar şeker hastaları için sakıncalıdır. Bu nedenle tuzsuz ve düşük sodyumlu turşu ve konserveler tüketilmelidir.

6- Şekersiz reçeller

Reçel ve türleri şeker hastaları için sakıncalıdır. Bu nedenle şekersiz yapılan reçellerin tercih edilmesi gerekir.

7- Haşlanmış Et Ve Tavuk

Kızartma türü et ve tavuk yenmemelidir. Et ve tavuk haşlanmış şekilde tüketilmelidir. Tavuğun derisi alınmalıdır. Derideki yüksek yağ oranı şeker hastaları için tehdit unsurudur.

8- Soğan

Şeker hastalarının şekerini soğan dengeler. Yemeklerde özellikle salatalarda soğanı ihmal etmeyin.

9- Süt ve Yoğurt

Yağsız süt ve yoğurt, tarçınla tüketildiği zaman şeker dengelenmiş olur.

Ramazanda Şeker Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Sahurda kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltı sahurun en önemli menüsüdür. Yağlı besinler tüketilmemelidir. Hazır veya ev yapımı tatlılar her halükarda şeker hastaları için tehlike arz eder. Bol yeşillik yenmeli ve tuz sofradan kalkmalıdır. Küçük porsiyonlar halinde kuru yemiş tüketilmelidir. Şeker hastaları düzenli bir şekilde doktor kontrolünden geçmelidir.

Şeker hastaları için diğer önemli bir konu organik beslenmedir. Hazır besinlerdeki katkı maddeleri kanın yapısını bozmaktadır. Bu nedenle hazır besinlerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Şeker hastalığı ile mücadelenin ilk önemli şartı diyettir. Kan dolaşımını hızlandıran ve şekerin miktarını azaltan spor, diyetten sonra tercih edilmesi gereken bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan Deniz Suyu Düşündüğünüzden Daha Faydalı başlıklı makalemizde deniz suyu, deniz suyu faydalımı ve deniz suyu ve faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN