Bilgi

Selülit Nedir ? Selülit Neden Olur?

Selülit Nedir ? Selülit Neden Olur?

Selülit , ister zayıf olalım ister şişman; bazen hepimiz için kaçınılmaz oluyor. Ama çaresiz değiliz.

Selülit ; Derimizin hemen alt tabakasındaki yağ dokusunun çevresinde meydana gelir. Oluşan Selülit derimizin üst bölümünde pütürleşen bir görüntüye neden olur ve bu görüntü özgüvenimizi önemli boyutta etkiler.

Selülit neden olur?

Vücutta östrojen hormonu ile fazla yağlar depolanmaya başlar ve Kan dolaşımı yetersizleşmeye başlar. Yağ hücrelerimizin genişlemesi yağ dokusunun gereğinden fazla yayılması demektir. Bu yayılmadan ötürü deri altı dokumuz etkilenerek vücudumuzun fazla su tutmasına ve kan dolaşımımızın zayıflamasına sebep olur. Bu durum ise dokuların daha az oksijen almasına neden olur ve dokular elastikiyetini kaybeder ve derinin üst yüzeyinde pütür pütür bir görüntüye neden olur.

Bu durumda yapılacak tek şey ; DİYET

Birçok kişi bu durumda iken televizyonlardan dergilerden gazetelerden gördüğü diyetleri uygular, ancak selülitler bir türlü gitmez.

Selülit ilk olarak 1950 yıllarında Fransız kozmetik uzmanları tarafından bir deri hastalığı olarak adlandırmışlardır. Günümüze kadar gelen selülit tartışması kozmetik firmaları tarafından atılan bir aldatmaca mı, yada tüm kadınların kaderimi bilinmiyor? Bilenen bir gerçek var ki,o da selülit zayıf yada şişman dinlemiyor ,bir çoğu kadınımızın ortak sorunu olan bu pütür pütür görüntüden oldukça rahatsız olduklarıdır .

Selülitleriniz bir gecede ortaya çıkmadı

Uzmanlara göre Selülit; sağlıksız yaşam, dengesiz beslenme, alkol ve sigara tüketimi ve bedensel hareketsizlik nedeniyle oluşur. Hamilelik ve Menopoz gibi dönemlerde hormonlarda meydana gelen iniş ve çıkışlarda selülite neden olabiliyor. Selülitleri bir sorun haline getirmemeniz gerekir. Bir sorun haline getirildiği takdirde stres yaşamaya başlarsınız, strese girdiğinizde ise vücudun savunma sistemi harekete geçer ve bazı hormonlarınızı normalinden fazla salgılar. Vücudumuzun su toplama oranının artması ile selülitlere zemin hazırlamış oluyorsunuz.

Son olarak selülitlerinizden eğer kurtulmak istiyorsanız günlük hayatınızda daha az stres yaşamalı ve bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz. Haftada en az 3 günlük bir egzersiz programı hazırlayın eğer egzersiz uygulamanız bazı nedenlerden dolayı imkansız ise her gün en az 30 dakika yürüyüş yapın.

Bir önceki yazımız olan İnce Görünmek Zor Değil başlıklı makalemizde daha ince görünmek, ince belli görünmek için ve ince görünmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN