Bilgi

Sezaryen Öncesi Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Sezaryen Öncesi Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Sezaryen doğum anne adayı için ciddi bir operasyon durumudur. Bu sürecin sağlıklı atlatılması için anne adayının mutlaka hazırlık yapması gerekir. Hazırlık anne ve bebek sağlığı açısından son derece önemlidir. Hazırlık süreci evde ve hastanede olmak üzere iki şekilde gerçekleşir.

  • EVDE YAPILMASI GEREKEN HAZIRLIKLAR:

Anne sezaryen öncesi ılık duş almalıdır. Bu şekilde operasyon anında enfeksiyon kapma riskini önlemiş olur. Karın ve genital bölgedeki kıllar kesilmemelidir. Aksi takdirde operasyon anında enfeksiyon kapabilir. Kişinin kronik rahatsızlıkları varsa bu rahatsızlıklarla ilgili ilaç ve tahlillerini hastaneye götürmelidir. Doğumdan önce mutlaka doğum çantası hazırlanmalıdır. Doktor onayı olmadan anne adayı kesinlikle ilaç kullanmamalıdır. Kanı sulandıran ilaçlardan uzak durmalıdır. Sezaryen öncesi anne yemek yememelidir. Sezaryen anne karnı açken yapılan bir operasyondur. Operasyondan önceki 8 saat boyunca anne adayı yeme içmeyi kesmelidir.

  • HASTANEDE YAPILMASI GEREKEN HAZIRLIKLAR

Anne ve baba adayı sezaryen konusunda bilgilendirilir. Operasyon risk durumları anlatılır. Gerekli onay ve imzalar alınır. Operasyon ortamı lavman ile güzelce temizlenir. Hastane ortamı operasyon için hazırlanır. Operasyon öncesi operasyon yapılacak bölüm traş edilir. Muayene ve ultrason çekimleri tamamlanır. Tahlil ve tetkikler önceden hazır tutulur. Anneye çeşitli sorular sorulur. Hastaya yapılacak anestezi şekli belirlenir. Nts çekimleri yapılır. Doppeler aracı ile bebeğin kalp atışları izlenir. Annenin kronik rahatsızlık durumları operasyon öncesi incelenir. Anestezi doktoru, kadın doğum uzmanı, hemşire, anestezi teknisyeni ve yardımcı ekip ameliyathanede hazır bekletilir. Ameliyat yapılacak ısı ortamı düzenlenir. Ameliyat için soğuk ortam hazırlanır. Soğuk ortamlarda enfeksiyon riski azalır. Bebek doğduktan sonra ihtiyaç halinde kuveze alınır. Bebek doğduktan sonra bebeğin ilk temizliği yapılır. Operasyon sonrası ilk 6 saat idrar sondası alınır ve anne ayağa kaldırılır.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde gebelerde ağız diş sağlığı, gebelikte ağız diş sağlığı ve gebelikte ağız ve diş bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN