Bilgi

Yaz Aylarında Baş Ağrısını Dindirmenin Yolları.

Yaz Aylarında Baş Ağrısını Dindirmenin Yolları.

Migren veya baş ağrısı gibi farklı türden baş ağrılarına yatkın insanlar için, bir dizi önleyici önlem almazsanız, yaz en kötü düşmanız olabilir.

Isı, aktivite programlarındaki değişiklikler, uzun süre güneşe maruz kalma veya yaz mevsiminde ortaya çıkan bazı yiyeceklerin tüketimi, daha fazla baş ağrısı ve yoğunluğa neden olabilecek faktörlerden bazılarıdır.

İşte bundan kaçınmak için bazı ipuçları:

Isı: Baş ağrısının çoğuna, bir damar genişletme mekanizması neden olur, yani kan damarlarının çapı artar. Yüksek sıcaklıklar, diğer problemleri ortaya koymanın yanı sıra tam da bu etkiye sahiptir. Bu nedenle, sıcaktan korunmak en önemli koruyucu önlemlerden biridir. Bunun için farklı önerileri takip etmelisiniz:

Evi daima serin tutun: Camları açarak (halk arasında bilinen adıyla iki pencerenin açılması ile birlikte hava sirkülasyonu sağlamak ) ve evi karanlıkta bırakarak, özellikle de en yoğun güneşlenme saatlerinde yapılabilir. Havalandırmak için bir fan kullanmaktan daha iyidir. Yaz geceleri karanlıkta oturmak özellikle çok sıcak gecelerde uyumak için önerilir.

Sıcaklıktaki ani değişiklikler: Onlardan kaçınmalıyız, ancak çoğu durumda klimalı odalara girme ihtiyacı nedeniyle zor olabilir. Yoğun ısının klimalı ve soğuk havaya geçişi, bunun tersi de baş ağrısını uyarabilir.

Kendinizi güneşten koruyun: Siyah renkler ve dar elbiseler daha yüksek bir ısı konsantrasyonu ürettiğinden, geniş giysiler ve açık renkler kullanın. Sokağa çıkarken en sıcak saatlerden kaçınmaya çalışmak önemlidir ve gölgeli alanlarda yürümeye özen göstermenizi öneririz. Gözlerinizi güneş gözlükleriyle de korumak zorundasınız, aksi takdirde üretilen göz içi basıncını artırabilirsiniz. Plajda güneşin altında mümkün olduğunca az kalmaya çalışmalısınız ve plaj şemsiyelerinin kullanılması tavsiye edilir. Vücut ısısını düşürdüğü için alın ve boynu sık sık ıslatmak da çok etkilidir.

Dinlenmeye özen gösterin: Yaz aylarında ve özellikle tatillerde, normal uyanma ve kalkma saatlerini değiştirme ve sahilde ya da havuzda çok fazla zaman geçirme ya da gezi yapma eğilimi vardır. Normal yaşamda ki uyanma ve uyuma saatlerinizi fazla değiştirmemenizi ve bunu yanında gün içinde ufak bir şekerlemede baş ağrısını önlemek için önemlidir.

Bir önceki yazımız olan TİYAMİN EKSİKLİĞİ NEDİR, NASIL GİDERİLİR ? başlıklı makalemizde d vitamini, tiamin eksikliği ve tiamin eksikliği klinik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN