Bilgi

Sigara İçmenin Zararları

Sigara İçmenin Zararları

Artık öyle bir hale geldi ki sigara şirketleri sigara içimini arttırmak için sigaranın veya nikotinin çeşitli faydalarından bahseder oldu veya tütünün bir bitki olduğunu ileri sürmeye başladılar.

Ancak gel gelelim sigara içmenin zararları yıllarca süren çalışmalar sonucunda kanıtlanmış ve bu kanıtlar belgeleri ile birlikte ortaya konmuştur.

Bu makalemizde sigara içmenin zararları konusunda bilgiler vereceğiz. Umarım bu bilgiler sonucunda içiyorsanız veya pasif içici iseniz bir an önce sigarayı bırakmanız gerektiğini anlayarak bir adım at atabileceksiniz.

Sigaranın zararları aslında yazmakla bitmez çünkü vücudumuzda bulunan en küçük organ dahil tüm organlara bir şekilde zarar vermektedir. Zaten hali hazırda nikotin tespit edilen zehirlerden en ölümcül olanıdır. Bunların dışında sigarada binlerce zehir bulunmaktadır. Bunun yanında kimyasallar ve karbonmonoksit sizi ölüme götürecek diğer maddelerdir. Tüm bu materyalleri birleştiği zaman birçok probleme yol açması kaçınılmaz hale gelmektedir. Birkaç örnek vermek gerekirse tabii ki bu örneklerle sınırlı da değildir bunu belirtmekte fayda var.

  1. Beyne oksijen gitmesini azaltır, oksijenin az gitmesinden dolayı beyne kalıcı hasarlar bırakır ve zehir beyne ulaştığı zaman beyinden atılamaz.
  2. Sürekli olarak kronik şekilde kondisyonunuzun düşmesine sebep olur. Akciğer üzerinde lekeler bırakır ve akciğerin üzerindeki kırmızı kan hücrelerini yok eder.
  3. Atardamarların tıkanmasına sebep olur bunun sonucunda ise cinsel problemler meydana getirir.
  4. Böbrekleri, karaciğeri ve pankreası zehirle kaplayarak bir süre sonra kullanılmaz hale getirir.
  5. Dişleri ve diş minelerini aşırı şekilde tahrip eder bunun sonucunda diş hassasiyeti veya dişlerin sararması gibi problemler ortaya çıkarır. En ileri boyutta ise tüm dişlerinizi kaybedebilirsiniz.
  6. İçerdiği kanserojen maddeler sebebiyle DNA’nın bozulmasına sebep olur. Bunun sonucunda bağışıklık sistemi çok kötü derecede etkilenir ve hastalıklara yakalanma riskiniz artar ve herhangi bir hastalığa yakalandığınızda da bu hastalıktan kurtulma riskiniz normal insanlara göre çok azdır.
  7. Kardiyolojik hastalıklara sebep olur, felç riskinizi arttırır ve ani ölümlere sebep olabilir.

Tabii ki sigara içmenin zararları sadece bunlarla sınırlı değildir. Bu yüzden içiyorsanız bir an önce bırakmalı veya içilen ortamda durmamalısınız. Bunun dışında yeni doğan bir bebeğiniz varsa çocuğunuzu sigara içilen ortamlara karşı korumalısınız özellikle hamilelik döneminde de sigaradan ve alkolden kesinlikle uzak durmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Sabit protez nedir? başlıklı makalemizde Sabit protez, Sabit protez hangi hastalara uygulanır ve Sabit protez hastası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. 44 yaşındayım yaklaşık 27 yıl sigara içtim 2 yıldır sigara ile olan ilişkimi tamamen bitirdim çok şükür nefes aldım Sigara içtiğim yılları yaşamakdan saymıyorum. İçtiğim suyun yemeğin ayşe kadın fasulyesinin tadını öğrendim. Sigara pişmanlıktır bırakın gitsin Sigarayı bırakmak zor diyenler günümüz hayatında neler yaşıyoruz neler sigarayı bırakmak hiçde düşünüldüğü gibi zor değil.

  2. Nikotin bandı aldım denedim bir sonuç alamadım elektrikli sigara hiç işe yaramıyor, ve tehlikeli. Sakız abur jubur yiyincede canım sigara çekiyor en iyisi beyinde sigarayı bitirmek onuda beceremiyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN