Bilgi

Sigara Krizi Nedir ve Nasıl Atlatılır?

Sigara Krizi Nedir ve Nasıl Atlatılır?

Sigarayı bırakmaya karar verdiğimiz zaman belli bir sürenin içerisinde tekrar vücudunuz nikotin ihtiyacı hissedecektir. Sigara krizi nedir sorusunun cevabı bu hissetmiş olduğumuz yoğun bir eksiklik duygusudur. Aslında nikotin dünyadaki en fazla bağımlılık yapan maddedir yani söyle söylemek gerekirse bazı araştırmalara göre kokain ve eroinden bile bağımlılık yapma ölçütü daha fazladır. Tabii ki bir de bunun yanında psikolojik bağımlılık da vardır. Bu daha sonra öğrenilmiş olan bir bağımlılıktır. Örnek vermek gerekirse herhangi bir herhangi bir şeye canınız sıkıldığı zaman hemen dışarı çıkıp bir sigara içmek veya stresli olduğunuz zaman sigara içmek gibi öğrenilmiş bağımlılıklar da vardır.

Günümüzde sigarayı bırakmak için aslında çok fazla ürün var. Bakanlığın tüm hastanelerde yapmış olduğu uygulamalar da mevcut ancak sigara bırakmayı isteyen kişinin öncelikle bırakacağından kesinlikle emin olması gerekir yani burada insanın kendisine olan sözü çok önemlidir.

Peki, sigara krizi nedir ve bunu nasıl atlatabiliriz? Bu konuda fikir vermek gerekirse vücudumuzda son sigaramızdan 20 dakika sonra kandaki nikotin seviyesi yavaş yavaş aşağıya doğru iner nikotin krizi de yavaş yavaş yaklaşır. 40 dakikadan sonra beyindeki nikotin seviyesi tamamen sıfırlanır. Birçok insanın neden sigarasız bir saat bile duramadığının sebebi de budur. Bırakıldıktan sonra sigara krizleri 3 gün boyunca kademeli bir şekilde yükselir, daha sonrasında ise sabit kalır.

Nikotin eksikliğinin belirtileri nelerdir ve sigara krizinde yaşanılan duygular nelerdir?

  1. Aşırı yoğun sigara içme isteği gelir.
  2. İnsan sürekli endişeli bir hale bürünür.
  3. Rahatsızlık ve sinirlilik durumu ortaya çıkabilir.
  4. Çok ciddi derecede baş ağrısı ve mide bulantısı ortaya çıkabilir.
  5. Uyumada ve konsantrasyonda güçlük ortaya çıkabilir.
  6. İştah artışı gözlenebilir.

Bir önceki yazımız olan Sigara İçmenin Zararları başlıklı makalemizde sigara akciger, sigara damar tıkanıklığı ve sigara içmenin zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN