Bilgi

Sirkenin Sağlığa Faydaları

Sirkenin Sağlığa Faydaları

Sirke, neredeyse her evde bulunan ve yemek, salata gibi yiyeceklerin içinde sıkça kullanılan bir besindir. Ayrıca bunların haricinde sağlık ve hastalıkların tedavisinde oldukça tercih edilir. Yapılan araştırmalar ile sirkenin çoğu hastalık için oldukça faydalı olduğunu, bazı hastalıkların bulaşma riskini en aza kadar indirdiği ispatlanmış bir gerçektir.
Sirke özellikle böcek sokmalarına, boğaz ağrılarına ve baş ağrısına oldukça iyi gelmesi haricinde cilt bakımı içinde çok fazla kullanılır. Saç ve cilt sağlığı için birçok kullanım metodu mevcuttur.

Sirkenin Sağlığa Faydaları

Sirke bakterilere karşı oldukça iyi savaşabilen bir özellikte olduğundan ötürü çoğu hastalık tedavisinde kullanılır. İçinde oldukça fazla miktarda magnezyum, potasyum, fosfor, demir, florin ve bakır türünden mineraller barındırır. Bu sayede birçok derde deva bir özelliktedir. Sirkenin faydalarını sıralayacak olursak;
Son yapılan araştırmalar ile emla sirkesinin vücutta insülin direncinden ötürü güçü arttırır ve yatmadan önce alınması ile kan şekerini düşürür ve normal seviyelere getirir. Diyabet gibi bir hastalığı olan kişilere %19 ila %34 oranında insülin duyarlılığını artırır.
Sirkesi Glisemik İndeksi düzenlemesi sonucunda vücutta yer alan kan şeker düzeyini düşürür ve vücuttaki metabolik süreci dengeli hale getirir.
Ancak uzmanların uyarısına göre sirkeyi sade bir şekilde tüketmek yerine başaka besinler ile inceletmeleri gerektiği konusunda uyarmaktadır. Sirke mutlaka, bal, su ve benzeri karışımlar ile tüketilmelidir.
Dünya çapında sedef hastası olan birçok kişi bulunmaktadır. Sedef hastalığı sık sık tekrarlanan ve kronik bir deri hastalığıdır. Bu hastalıklı kırmızı lekeler papül ve plaklar şeklinde karakterize edilir. Bu hastalıktan müzdarip olan kişiler aynı zamanda psikolojik olarak çok zor günler geçirirler.
Bu hastalık için birçok tedavi yöntemi ve araştırmalar yapılsa da herhangi bir kesin bulguya rastlanamadı. Ancak alternatif tedavi yöntemlerinden biri olan sirke sıkça hastalara önerilen besinler arasındadır. Sirke derideki araştırmalarına göre pH faktörünü dengelediğinden ötürü sedef hastalarına oldukça iyi gelmektedir. Eğer yakınınızda bir sedef hastası varsa sirke kullanmasını veya tüketmesini kendi sağlığı açısından iyi gelmesi için önerebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Süt Nedir, Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde sağlıklı çocuk ve süt, süt ve süt faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN