Bilgi

Sivilce (AKNE) Ve Tedavisi

Sivilce (AKNE) Ve Tedavisi

Sivilce nedir? günümüzde 3 kişiden 2 sinde görülebilen, çoğu zaman ergenlik döneminde olan gençlerde başlayıp, daha ileri ki yaşlarda da rastlanılabilen bir deri hastalığıdır.
Tarz ve tipi farklı olmaksızın kırmızı, ucu iltihaplı veya iltihapsız şeklinde küçük şişlikler halindedir.Vücutta en yoğun görülen yeri yüz kısmıdır. Bununla birlikle saç derisi, boyun, omuz, sırt,kol ve kol üstü bölgelerde de görülebilir. Hayatımızda önemli bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkan sivilce, iz bırakma, yara yapması veya diğer bölgelere sıçraya bilmesi durumundan tanının bir dermolog(deri hastalıkları uzmanı) tarafından koyulması kişi tarafından önem arz eder.

Sivilce Nasıl ve Neden Oluşur?

Ciltte yağ bezelerinin yağlanmasından kaynaklı fazla sebum (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) üretilir.Yağ bezeleri gözenekler içinde yer alır. Her hücre yenilenmesinde sürekli olarak büyüyerek ölü hücreleri dışarı atar.Ancak bazı ölü hücreler dökülemez ve gözenekleri tıkar.Bu sayede tıkanmış gözeneklerde sivilce veya akne olarak geri döner. Elbette ki tek neden bu olmamakla birlikte cildi sürekli temiz tutmakta fayda var.

Sivilce En Çok Kimlerde Görülür?

Birçok insan hayatının belirli dönemlerinde sivilce ile karşı karşıya kalmaktadır.Genellik genç kitle dediğimiz ergenlik döneminde başlar.Bunun en önemli neden genç yaşta ki kişilerin yağ bezeleri daha aktif çalışmaktadır. Belirli yaşa oranla daha değişken olsada erkek cinsiyeti bu konuda daha erken karşılaşabilmektedir. En yüksek karşılaşma sıklığı kızlarda 14-17 erkeklerde iste 16-19’dur.

Sivilce (AKNE) Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Hormonal bir sebep olabilir; Hormanlar da yağ bezelerinin aktif bir şekilde çalışmasında oldukça ciddi bir rol oynar.
Mevsimsel değişiklikler; Yaz aylarında cilt sıcaklık, cildin nemi arttırmasıyla yağ bezelerini hareketlendirir. Kış aylarında ise soğuktan ciltte ki kuruluğu önleme açısından yağ bezelerini uyarabilir.
Stres; Maalesef ki sadece sivilce olmamakla birlikte vücudumuzun en büyük düşmanıdır.Yine hormansal değişikliğe uğrattığı için yağ bezeleri aktif hale gelir.
Bilinmeyen kozmetik ürünleri, cildi iyi tanımak gerekir ve buna uygun ürün kullanılmalıdır. Yeterli nem ve kuruluk dengesini korumamak, cildin daha fazla yağlanmasını sağlayarak sivilce oluşumunu hızlandırabilir.

Nasıl Tedavi Sağlayabiliriz?

Tabii ki en önemli detay temizliktir.Gözenekleri açık tutmak, makyaj kalıntılarından arındırmak yüzümüz için aktif rol oynar. Sabah ve akşam olmak üzere cilde detaylı ilgi gösterilmelidir.
Nemli tutmak, aloe vera, hindistan cevizi yağı gibi doğal ürünler kullanarak yüzümüzde ki denge korunabilir. Saç bakım ürünlerine de dikkat edilmeli..Bu ürünlerin gözenek kapatıcı özelliği olmasından dolayı iyi bir şekilde durulamak gerekir. Solaryumun sivilcelere iyi geldiği kanısı yanlıştır. Bir çok sivilce ilacı deriyi güneşe karşı hassaslaştırır. Sivilceyi sıkmakta doğru bir hareket sayılmaz. İltihaplı şekilde olanlar yayılabilir.Bunun için sürekli temiz tutarak kurutabiliriz.
Kişi kendi cildini iyi tanımalı, farklı ürünler kullanmadan önce ilgili doktora (Dermolog) başvurmalı. Doktor tavsiyesi doğrultusunda hareket edilmelidir. Süreç uzun olsada sabırla beklemek, umudu kesmemek iyi sonuç almayı kolaylaştırır.

Bir önceki yazımız olan Akne ve Lekelere Veda Hemen Şimdi başlıklı makalemizde akne ve cilt lekeleri, akne ve lekeler için bitkisel ve akne ve lekeler için maske hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN