Bilgi

Siyah Yılankökü Faydaları!

Siyah Yılankökü Faydaları!

Siyah yılankökü çok eski bir bitkidir ve geçmişte böbrek problemlerini, romatoid artriti, boğaz ağrısı ve hatta sıtmayı tedavi etmek için kullanılmıştır. Belirli durumların yönetiminde etkili olmasına rağmen regl öncesinde ve sırasında ortaya çıkan bazı rahatsızlık semptomlarını ve menopozla ilgili durumları azaltabilen etkileri nedeniyle popülaritesi artmıştır.

Siyah yılankökü nedir?

Siyah yılankökü “Düğün çiçeğigiller” ailesinin bir bitkisidir. Doğu Kuzey Amerika’ya özgüdür ancak Kanada’da da bulunabilir. Büyümek için ıslak koşulları ve karanlık yerleri tercih eder ve tarla, orman gibi alanlarda bulunur.

Bitki beyaz ve sarı çiçekler üretir ve siyah köklere sahiptir ve yaklaşık 60 santimetre büyür, değerli kısım kökte bulunur ve iyileştirici özelliklere sahip olduğuna dair güçlü bir inanç vardır.

Tarihsel olarak Kızılderililer böbrek problemlerini, romatoid artriti, boğaz ağrısı, adet krampları ve menopoz gibi kadın sorunlarını ve hatta sıtmayı tedavi etmek için siyah yılankökü kullanmışlardır. Her ne kadar birçok tıbbi etki bilimsel olarak doğrulanmamış olsa da birçok insan birçok hastalığı tedavi edebilen bir bitki olarak düşünmektedir.

Ne için kullanılır?

Siyah yılankökü otu, esansiyel yağ asitleri, triterpenler, izoflavonlar, tanenler ve bazı nişastalarla doludur. Analjezik, sedatif ve antiinflamatuar maddeler, regl ve menopoz semptomlarıyla ilgili birçok problemi tedavi etmek için kullanılır.

En dikkate değer faydaları kadın sağlığına bağlı olsa da sindirim sisteminin bazı durumlarını tedavi etmek bazı ağrı türlerini yönetmek ve uykuyu iyileştirme ve ruh halini düzenleme yeteneğine sahip olması da önemlidir.

Siyah yılankökü faydaları!

  1. Kramp ve regl sorunlarını tedavi eder

Siyah yılankökü bitkisi, adet sorunlarının tedavisi için güçlü bir bitkidir. Bu, yoğun adet kanaması, regl öncesi veya sırasında ortaya çıkan krampları ve ayrıca PMS belirtilerini yönetmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, regl öncesinde bazı kadınlarda baş ağrısı, hassas göğüsler, kabızlık veya ishal ve bazen kontrol edilemeyen bir stres hissetmesi yaygındır. Bütün bu sorunlara iyi gelir.

  1. Menopoz belirtilerini yönetmeye yardımcı olur

Menopoz genellikle çok sessiz bir dönem değildir çünkü o sırada pek hoş olmayan belirtiler genellikle kadınların yaşam kalitesini bozar. Genel olarak bu koşulların başlangıcı vücuttaki östrojen seviyelerinin azaltılması ile ilgilidir.

  1. Spazmlara iyi gelir

Siyah yılankökü, yaralanmaların, kronik veya akut kas gerginliğinin neden olduğu ağrıları yönetmeyi önemli kılan analjezik anti-inflamatuar etkiler içerir. Bu etkiler krampların ve ağrının başlamasına ve mevcut olanların tedavisine yardımcı olan kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasını sağlayan antispazmodik yetenekleri ile ilişkilidir.

  1. Fibromiyalji semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olur

Fibromiyaljisi olanlar, açık bir neden olmaksızın, kronik ve genelleşmiş bir kas ağrısı olduğu için ne kadar acı verici olduğunu bilirler. Siyah yılankökü genellikle kas spazmları, sertlik, kas kasılması ve bacaklarda ani hareketlerin olduğu vakalara yardımcı olması için tavsiye edilir. Bu spazm karşıtı etkilerinin bir başka avantajıdır.

  1. Doğal bir anti-inflamatuardır

Siyah yılankökü, eklem ağrıları için yaygın olarak kullanılır ve ayrıca baş zonklamasında veya boğaz ağrısı ve tıkanıklık ortaya çıktığında da yardımcı olur. Bu semptomları tedavi etme yeteneği doğal bir anti-enflamatuar madde olarak kabul edilen spesifik bir bileşik olan salisilik asit ile ilgilidir çünkü vücutta aspirin aktivitesini yeniden üretir.

  1. Kardiyovasküler sistemdeki stresi azaltmaya yardımcı olur

Bir başka önemli fayda da kalp damarları sistemindeki stresi azaltma yeteneğidir. Bu, damar tıkanıklığının bir sonucu olan inme veya kalp krizi gibi sorunlara yol açan olası kan pıhtıları olasılığını azaltır.

  1. Sindirim sağlığını destekler

Sindirim sağlığı için, siyah yılankökü önemli faydalar gösterir. Ayrıca, gaz, kramp, şişkinlik ve mide bulantısı oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.

  1. Uyku bozukluklarının tedavisinde yardımcı olur

Kronik anksiyete, stres, uykusuzluk ya da uyku ile ilgili rahatsızlıklardan muzdarip olan insanlar genellikle kaliteli uykuyu sürdürmede güçlük çekerler ve bu noktada bu bitkiyi tercih edebilirler.

  1. Ruh halini iyileştirir ve salınımları azaltır.

Siyah yılankökü vücudun hormonal dengesine katkıda bulunması ruh halini yönetmeye yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Doğada görüp de bilmediğimiz hatta üzerlerine basıp geçtiğimiz binlerce bitki var. Bu şifalı bitkiler de biz insanlara yardımcı oluyor. Yaradanım ne güzel yaratmış.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN