Bilgi

Şizofreni Nedir ?

Şizofreni Nedir ?

İnsanın yaşaması için en önemli ölçüt akıl ve ruh sağlığının yerinde olmasıdır. Bu yüzden şizofreni belirtileri gösteren kişiler yaşamlarını idare etme konusunda ciddi anlamda sıkıntı yaşayacak insanlardır. Böyle bir durumda şizofreninin tanısını net bir şekilde konulması gerekmektedir.

Öncelikle şizofreni nedir bundan biraz bahsedelim. Şizofreni hastanın kendi dünyasında kendi yaratmış olduğu dünyada yaşamasıdır. Doğru olmayan bu yaşantıya hasta tamamen inanır ve bu yaşantının içerisinde olduğuna ikna olmuştur. Bu duruma “sanrı” da denilmektedir. Bu yüzden şizofreni hastaları normal insanların arasında farklı şeylere inandığı için toplum tarafından dışlanmakta ve çevresi tarafından destek görmemektedir ama en önemli şey burada şizofreni hastalarına ailesinin ve çevresinin destek olmasıdır. Şizofreni hastaları aslında saldırgan değillerdir ancak çevredeki ona karşı oluşan tepki onları saldırgan hale getirmektedir. Şizofreni hastaları görmüş olduğu halisünasyon görüntülerini gerçek gibi algılar yaşadıkları sanrıların gerçek olduğuna inanır ve olmayan şeyleri görebilir. Bu durumda şizofreni hastası kendi kendine içine kapanabilir ve toplumdan kendisini soyutlayabilir. Şizofreni teşhisi konulmuş olan hasta günlük hayatını kolay şekilde devam ettiremez. Ciddi anlamda tedavi alması gerekir ve tedaviye olumlu şekilde yanıt vermesi gerekir.

Şizofreni nedir ve nasıl oluşur?

Şizofreni hastaları genel olarak intihara meyilli olan hastalardır. Bu hastalar şizofreni teşhisi konulduktan sonra eğer doğru tepki vermezlerse konuşma bozukluğu, asosyallik, depresyon, obsesyon gibi diğer hastalıklar şizofreniye eşlik ederek hastayı içinden çıkılamaz bir duruma sokabilir ve bu hastalarda yavaş yavaş artık hayattan ümit kesme, kişisel hijyenlerinde azalma ve hayatın anlamsız gelmesi ve üstüne bir de yaşamış olduğu hayal dünyasının gerçekliğine inandığı için o hayatın zorluğu bu hastaları intihara sürüklemektedir. Daha önce diğer tüm hastalıklar da belirtmiş olduğumuz üzere ailede veya sülalede şizofreni hastası varsa bu hastalığa yakalanma riski %20 oranında artmaktadır. Eğer hem anne hem babaya bu hastalığın teşhisi konulmuş ise bu oran %40’lara kadar ulaşabilmektedir.

Şizofreni stres ile paralel olarak devam eder. Yani stres arttığı zaman şizofreninin etkisi daha çok olur bu durumda stresi azaltıcı şeyler yapmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Tansiyon Ölçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı makalemizde en doğru tansiyon ölçümü nasıl yapılır, tansiyon ölçerken dikkat edilecek hususlar ve tansiyon ölçerken heyecanlanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN