Bilgi

Soğuk Algınlığından Hemen Kurtulun

Soğuk Algınlığından Hemen Kurtulun

Soğuk algınlığı hemen herkesin başına gelebilecek ve pek de ciddiye alınmayan bir sağlık sorunudur. Fakat insanın yaşam kalitesini bir hafta boyunca çok kötü etkiler. Bu bir haftalık süreyi daha da kısaltmanın yolları var mı? Makalemizde bu yolları anlatmak istedik. En azından soğuk algınlığının semptomlarını hafifletmenin birkaç yolu var. Hatta atacağınız birkaç basit adım ile soğuk algınlığının semptomlarını belirgin şekilde hafifletebilirsiniz.

Bol su için

Alacağınız birinci önlem yeteri kadar su içmektir, soğuk algınlığına yakalanan bir insan günlük olarak tükettiği suyu aksatmadan içmelidir. Yetişkin bir insan için günde 2 litre su içmek soğuk algınlığını hafifletir. En az günde 8 bardak su içmenin soğuk algınlığında önemli bir rolü var. Önemli olan bir diğer nokta tuz ve sıcak su kürünü uygulama.. Boğazınızda oluşması muhtemel iltihaplanmayı gidermek için sıcak su ve tuz karışımını gargara olarak kullanmanız önerilir. Bunun antibakteriyel yararları vardır.

Sıcak bir ortamda sıcak bir duş almanız yine soğuk algınlığını yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Soğuk algınlığına yakalandığınızda içeceğiniz başlıca içecek tavuk çorbasıdır. Bilimsel temellere dayanan bir öneri olarak et suyu sebze ve tavuk bağışıklık sistemini son derece güçlendiriyor. Ayrıca bitkisel çaylar ve idrar söktürücü bitkiler yararlıdır, öğlen ve akşam yemeklerinde kendinizi baharatlarla şımartın. Acı biber soğuk algınlığına karşı oldukça etkilidir. Çünkü acı biber capsaicin içerir ve bu da boğazda oluşabilecek balgamı temizleyebilen bir antioksidan etki yaratır boğaz tahrişlerini önler.

Bakteriler Kendini Günceller

Soğuk algınlığına neden olan bakteriler her yıl kendilerini güncelleyerek antibakteriyel ilaçların etkisini yok etmektedirler. Geçen yıl farklı bir formda olan soğuk algınlığına yol açan bakteri, bu yıl farklı bir forma kavuşur. Dolayısıyla yapılan aşılar bir önceki yıl ile ilgili olduğu için pek fazla yararlı olmaz.

Sihirli Kür

Soğuk algınlığına en iyi gelecek yöntemlerden birisi de taze kurutulmuş ıhlamur nane bitkisi limon ve 1 hap Novalgin’i karıştırarak kaynatmak daha sonra bu suyu süzmek ve bitkisel çay olarak sıcak bir şekilde içmek. Bu yöntemle 20 dakika içerisinde ağrılarınızın kesildiğini ve terlemeye başladığınızı göreceksiniz. Bu durumda dışarı çıkmayın ve yatağınızda dinlenmeye devam edin. Elbette bu öneri çocuklar için değil yetişkinler için geçerlidir.

C Vitamini Alın

Mutlaka C vitamini almaya dikkat edin, portakal elma avokado limon greyfurt gibi birçok C vitamin kaynağından istifade edin. Günlük olarak en az 250 miligram taze sıkılmış meyve suyu soğuk algınlığının semptomlarını azaltır.

Ekinezya ve Sarımsak

Günde 350 miligram ekinezya soğuk algınlığına iyi gelir. Özellikle hamile olan kadınlar veya çocuk emziren kadınların bir alerjisi varsa bunu kullanmamalıdırlar. Yine günde 450 miligram Ginseng hem ağrıları keser hem de soğuk algınlığına iyi gelir, doğal besinlerden sarımsak hem doğal bir antibiyotiktir hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. Kokusundan rahatsızlık duymuyorsanız sabahları bir diş sarımsak yutmayı deneyebilirsiniz.

Probiyotikler

Soğuk algınlığında bağırsaklar iyi çalışmaz. Bu nedenle yiyecek ve içeceklerimiz de dikkat etmeniz gerekir. Probiyotik yiyecekler kolay hazım için yararlıdır, aynı zamanda bağırsaklardaki sağlıklı bakterilerin çoğalmasını sağlar, enfeksiyonların azalmasına yol açar.

Bir önceki yazımız olan SU İÇMENİN FAYDALARI başlıklı makalemizde başka sıvılar suyun yerini tutarmı, çok su içmek zararlımı ve su hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN