Bilgi

Şok Diyet Nedir? Zararları Nelerdir?

Şok Diyet Nedir? Zararları Nelerdir?

Hızlı kilo vermek için yapılan, bedenin günlük gereksinimi olan vitamin, mineral ve kafi kalorinin alınmaması, hekim gözetimi altında olmayan, dengesiz ve sağlıksız uygulanan ‘şok diyetler’ beden sağlığını tehdit eden zararı dokunabilecek diyetlerdir. Şok diyette kısa vakitte hızlı kilo verilebileceğinin vaatleri verilmektedir. Ancak hızlıca verilen bu kilolar diyet programı bırakıldığı takdirde kısa sürede geri alınmaktadır. Ayrıca gerekli kalorinin alınamaması da metabolizmayı bozmakta ve ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle şayet zayıflamak ve bedeninizi forma sokmak istiyorsak ilk olarak uzman ve bilen bir doktordan takviye almalı, uygulanan muayeneler neticesinde size makul hazırlanan diyet listeleriyle kilo verme süreciniz başlamalıdır. Ayrıca fazla zaman zarfında verilen kilolar hem beden dengenizi ve sağlınızı bozmaz hatta verilen kilolar yeniden geri alınmaz.

İnternet’te okuduğunuz yalan hatalı haberlere sakın inanmayın ve hekiminiz önermediği hiçbir ilacı veyahut bitkisel içerikli ürünleri kullanmayınız.Şok diyetleri incelememiz gerekirse şunlardan bahsetmemiz doğru olacaktır ;İlk olarak hızlı kilo vermek karaciğer rahatsızlanmasına yol açar ve oldukça uzun zaman devam eden bu diyetler neticesinde karaciğer yağlanması oluşabilir.Günlük ortalama bir insanın alması gereken kalori 1000-1400 arasıdır. Uygulanan bu diyetlerde ise alınan kalori 700-750 seviyesine düşmektedir. Bu da beden dengesini ve yapısını bozmakta, metabolizmayı yavaşlatmakta hem de beden iflasına kadar gidebilmektedir.Şok diyetler neticesinde büyüyen veyahut küçülen mikro dokular, damarlar bir müddet ardından tahrip gerçekleşir ve buna bağlı olarak kalp hastalıkları, soluk darlığı, çarpıntı gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Bir çok hastalığa sebep olabilir

Birçok hastalığa yol açan şok diyetlerin fiziksel olduğu kadar ruhsal tahribatları da büyüktür. Vücut devamlı aç kaldığı için halsizlik ve baş dönmesi görülebilir. Bununla birlikte kişi sosyal hayatına devam etmekte ve günlük işlerini yapmakta zorlanabilir. Ayrıca asabiyet, sinir, stres ve ruhsal çöküntüye uğrayan hastalarda salgılanan hormonlar nedeniyle yağ daha fazla depolanır ve uygulanan bu diyet hiçbir fayda sağlamaz.Sonuç olarak şok diyetler birkaç günlük zayıflamanıza yardımcı olsa dahi vücudunuzun sağlığını bozmakta ve ciddi tahribatlara yol açmaktadır. Bu nedenle eğer fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz mutlaka bir doktordan yardım almalı ve size önerilen diyet programlarını uygulamalısınız. Bunun yanı sıra diyetle birlikte günlük spor aktiviteleri de yapmalısınız. Son olarak İnternet sitelerinde yer alan uydurma haberlere itibar etmeyiniz ve kesinlikle güvenilir olmayan İnternet sitelerinden ilaç yahut bitkisel zayıflama ürünleri satın almayınız.

 

Bir önceki yazımız olan Mate Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde mate çayı, mate çayı faydaları nelerdir ve mate çayı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN