Bilgi

Soya Sütünün Faydaları

Soya Sütünün Faydaları

Soya sütü alma nedenleri çok çeşitlidir. Bazı insanlar laktoz intoleransı hastalığına sahiptir bu yüzden onu inek sütünün yerine koymak için kullanırlar bazıları ise sağlığından endişe ederek soya sütünün kalp sağlığı açısından faydalı olduğunu öğrenerek soya sütünü tercih ediyorlar.

Soya sütü nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi soya sütü, baklagil olan soya fasulyesinden üretilmektedir. Yaygın olarak soya bazlı ürünler etin yerini alır ve yüksek protein içeriği nedeniyle vejeteryanlar için tercih edilme sebebidir.

Şu anda soya sütü yaygın bir ürün olarak kabul edilmekte ve dünya çapında tüketilmekte süpermarket raflarında kolaylıkla bulunabilmekte ve soyaların maliyet avantajı ve diyetlerdeki artan popülaritesi ile bu gıdaları daha derinlemesine analiz etmek için çalışmalar yapılmaktadır.

Soya sütünün faydaları!

  1. Kalp sağlığını geliştirir

Soya kalp hastalığını önlemeye yardımcı olan bir ürün olarak bilinir. Soya proteininin amino asit içeriği ve izoflavonları, “kötü” olarak kabul edilen LDL kolesterolünün daha düşük olmasına yardımcı olur. Ayrıca yüksek düzeyde doymamış yağlar, vitaminler, lifler, mineraller ve az doymuş yağlar da kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

  1. Kan basıncını düşürür ve hipertansiyonu iyileştirir.

Soya sütünün düzenli olarak tüketilmesi kan basıncını kontrol ederek hipertansiyonun azaltılmasına yardımcı olur.

  1. Tip 2 diyabet tedavisine yardımcı olur.

Diyabetiklerin kan şekeri düzeylerini yönetmek için yiyeceklerini izlemeleri gerekir. Soya sütü diyabetik sağlığa katkıda bulunabilecek bir gıdadır çünkü yüksek kalsiyum ve düşük yağ içeriğine sahiptir bu da kolesterolü düşürmeye ve diyabette sık görülen kardiyovasküler problemleri önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte çok fazla protein ve karbonhidratın diyet planını bozabileceğinden ve bu durumda ne kadar kontrolün gerekli olduğunu bildiğimizden alımınızı kontrol etmeniz gerekir.

  1. Obezite kontrolüne yardımcı olur.

Soya sütü içinde bulunan lif, obezitenin tedavisinde faydalı olan kitle indeksi ve ağırlığı üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Soya sütü dengeli bir diyet ve düşük yağ ile ilişkili olduğunda soya proteinleri kiloları azaltır ancak obez bireylerde kas kütlesini korur.

  1. Menopoz semptomlarını hafifletir.

Genellikle, menopoz geldiğinde, bir dizi rahatsız edici semptomlar eşlik eder. Bu aşamada bazı kadınlar sentetik hormonların yardımıyla hormon replasmanı için tedavi edilir ve diğerleri soya sütü gibi doğal alternatifler ararlar.

  1. Kanserin önlenmesinde yardımcı olur.

Meme kanseri ne yazık ki kadınlar arasında yaygın bir hastalıktır ve östrojen seviyeleri doğrudan gelişmesine bağlıdır ve özellikle menopozdaki kadınlar daha büyük bir risk taşırlar. Araştırmalar, soya sütü alımının, serum östrojen seviyelerini düşürme ve meme kanseri riskini azaltma potansiyeli olduğuna işaret etmiştir. Ayrıca, araştırmalar, yüksek soya sütü tüketimi yapan erkeklerde prostat kanserine yakalanma riskinin azaldığını göstermiştir.

  1. İnek sütü için bir alternatiftir.

Birçok insan soya sütü tüketir çünkü bunlar laktoz intoleransı veya vejeteryandır. Bu bağlamda, asıl zorluk aynı besinleri sunabilen başka bir kaynak bulmaktır ve bu noktada soya sütü bir alternatif olabilir. Çoğu bitki proteininin aksine soya, vücut için tüm dokuz temel amino asidi içerir.

Bazı dezavantajlarından bahsetmek gerekirse,

Soya sütü de dahil olmak üzere soya ürünleri, östrojen hormonuna benzer yapı benzeri kimyasallar içerdiğinden, soya açısından zengin bir diyet, bazen östrojene karşı hassas olan meme kanserine sahip olmanız durumunda sağlık riski oluşturabilir.

Tiroid bozukluklarını tetikleyebilir,

Soya ürünleri, özellikle de çocukluktan beri soya ürünlerini kullanan bireylerde bazı tiroid bozukluklarını tetikleyebilir.

Bazı versiyonlar yüksek şeker içeriği içerir,

Soya sütü çeşitleri sayısızdır ancak bazı türlerin eklenmiş şeker içerikleri nedeniyle önemli bir dezavantajı vardır. Eklenen şekerler kalori vermeden besin değerini artırır ve kardiyovasküler hastalık ve obezite riskini artırır.

Bazı versiyonlar geniş bir kalsiyum kaynağı sağlamamaktadır,

Süt, kalsiyum ile ilişkilidir, ancak bazı markalarda soya sütü, kullanıcılarına geniş bir kalsiyum kaynağı sağlamamaktadır. Kalsiyum ile zenginleştirilmiş soya sütü, zenginleştirilmemiş soya sütü ile karşılaştırıldığında kalsiyum miktarının üç katına fark ortaya çıkabilir.

Sindirim problemleri gelişebilir,

Aşırı soya sütü tüketimi çeşitli mide problemlerine neden olabilir bu yüzden tüm besinlerde olduğu gibi soya sütünde de ayarı iyi tutturmak lazım. Bu yüzden sadece ihtiyacınız olacak kadar almanız sizin faydanıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Migrenle Mücadele Eden Yiyecekler başlıklı makalemizde migren, migren dostu yiyecekler ve migren nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN