Bilgi

Spina Bifida Nedir?

Spina Bifida Nedir?

Tıptakı adı “Spina Bifida” olan hastalığın Türkçedeki karşılığı “ayrık omurga”dır. Çok sık görülen hastalıklardan biridir ve genellikle yeni doğmuş bebeklerde görülür. Spina bifida teşhisi doktorlar tarafından konulur ve spina bifida’lı olarak doğmuş bir bebeğin doğumu sırasında omurilik gelişiminde bir sorun var demektir. Spin bifida omurilik tüpünün doğum sırasında kapanmaması anlamına gelir, omuriliğin işlevi kas hareketlerini beyine iletmektir bu yüzden de sinirlerin beyne ulaşmasında sıkıntı meydana gelir.

Bu hastalıktan hangi sinirler etkilenir bunu teşhis etmek oldukça güçtür ve sırttaki açıklıklardan bu anlaşılabilmektedir. Sırttaki açıklıklar hastalığın ciddiyetini ortaya koyar. Açıklık ne kadar yukarı tarafta ise yani boyun kısmına yakın ise Spina Bifida o derece güçlüdür ve felç durumu o derece yüksektir.

Spina Bifida nedir? Spina bifida olan bir bebekte başka hangi hastalıklar görülür?

Spina bifida beraberinde başka hastalıkları da getirebilir. Bunlardan en yaygın olanı “Hidrosefali” dir. Hidrosefeli de beyinle alakalı bir hastalıktır. Sinirlerden akan sıvının aşırı yükselmesi sonucu beyne baskı yapması olarak tanım yapılabilir.

Spina Bifida nasıl meydana gelir?

Spina bifida genellikle anne karnında oluşur. B vitamini eksikliği büyük ölçüde etmendir. Çünkü B vitamini içerisinde bulunan “folik asid” omuriliğin kapanmasına yardımcı olduğu söylenmektedir. Hamilelik esnasında az alınan B vitamini son derece ciddi beyin ve omurilik hastalıklarına sebep olmaktadır.

Spina Bifida Türkiye’de teşhis edilmesi açısından pek gelişme sağlanamamıştır. Bunun sebebi anne karnında bu hastalığın tespit edilememesidir. Hastalığın teşhisi anne karnında yapıldığı zaman doğar doğmaz kese ameliyatı ile bir nebze sonuç alınabilmektedir. Burada en önemli nokta erken teşhistir. Bu yüzden düzenli doğum kontrollerine gidilmelidir.

Dünyada yaklaşık olarak 10 milyonlu spina bifidalı vardır. Kimlerin başına gelebilir bu tam olarak bilinmemekle birlikte herhangi bir çift spina bifidalı bir bebeğe sahip olabilir. Spina Bifida Derneği’nin vermiş olduğu verilere göre İzmir’de yapılan bir araştırma sonucunda bu hastalığın çıkma oranı binde 1.5 olmuştur. Türkiye’den daha az gelişmiş olan ülkelerde bu oranın daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan GEBELİKTE BESLENME NASIL OLMALIDIR ? başlıklı makalemizde Gebelik, gebelikte beslenme ve gebelikte beslenmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN