Bilgi

Spor ve Sağlık

Spor ve Sağlık

Ülkemiz olarak her ne kadar zengin ve olağanüstü sofralar olmasına rağmen günlük hayatımızda spor neredeyse yok denecek kadar az durumda ki masalarımızda hiç eksik olmayan hamur işleri olmasına rağmen. Bu sebepten ötürü de ilerleyen yaşlarda sağlık problemleri çekip hem vücudumuzu hem de psikolojik olarak kendimizi yıpratmak tayız…

Sağlıklı Yaşam İçin Spor Şart

Son yıllarda ülkemizde spor salonları, fitness centerlar, spora teşvik gibi bir çok kalem hızla artmakta. Bununla beraber insanlarda spora yönelmeye başladılar. 2017 yılında yapılan araştırmaya göre ülkemizin F sı spor yapıyor…Bu da demektir ki neredeyse her iki kişiden biri herhangi bir spor alanı ile ilgileniyor.

Beslendiğimiz ürünler olsun, gerek abur cuburlar olsun vücudumuzu yağlanmaya yönelik bir artışına sebep olmaktadır. Özellikle de fast food… Küçük çocuklarımızda başlayan obezite ihtimalinden bahsetmek bile ürkütücü ki Ülkemizde yapılan araştırmaya göre her 10 çocuktan ikisi bilinçli spor yapmakta.

Peki spora başladıktan sonra vücudumuz ne gibi tepkiler vermektedir. Yapılan açıklamalara göre; Sabah uyandığımızda daha dinç oluyoruz, yediğimiz yemek saatleri daha düzenli oluyor, kan şekerimiz dengeleniyor…En önemlisi de vücudumuzun direnci hastalıklara karşı artıyor ve doğal olarak hastalanma ihtimaliz daha da düşük bir seviyeye geliyor.

Spor İle Kilo Verme

Büyük şehirlerimizin her mahallesinde neredeyse spor salonları mevcut. Her salonun da kendi bünyesinde lisanslı hocaları mevcut. Spora başlamak için kesinlikle bilir kişi ile başlamak şart. Eğer kilo vermek istiyor isek spora başlamadan önce diyetisyen eşliğinde planlı ve liste yaparak hem diyet hem de spor yaparak kilo verilebilir. Diyetisyen ile yapılan sporun daha çok zayıflamaya etki ettiği ve vücudu daha sağlıklı hale getirdiği bilimsel olarak açıklandı.Kaldı ki zaten suyun hayatımız da ve sporda yeri çok fazla…

Dikkat edilmesi gereken ise sağlıklı kilo vermek. Spor yapıp yediklerinize dikkat etmez iseniz verdiğiniz kilolar kastan gider ! Yani demem o ki zayıflayayım derken kas kütlenizi kaybeder ve ilerleyen zamanlar için ki lazım olacak gücü elinizden kaybetmiş olursunuz. Diyetisyenin işi işte burada ortaya çıkıyor. Spor yaparken en çok tercih edilen spor olan fitness yapılmalı. En azından hafif olarak ağırlıklar kaldırılmalı ki kaslarımız kuvvetlensin ve bize daha çok güç ve direnç sağlasın.

Hem yemek olarak hem de düzen olarak bu spor hayatımız için vazgeçilmez bir aktivite ve hayatımızın yaşam biçimi olmak zorunda…

Bir önceki yazımız olan Sporun Damar Sağlığına Etkisi başlıklı makalemizde kalp damar sağlığı, spor ve damar ve spor ve damar sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

Hızlandırılmış Mobil Sayfaya Geçmek için Tıklayın!