Bilgi

Stresi Yenme Yolları

Stresi Yenme Yolları

Stres günlük Yaşamımızın neredeyse zorunlu bir getirisi olmaya başladı. İş stresi geleceğe yönelik kaygıların getirdiği stres, aile hayatından gelen stres ve ilişkilerden kaynaklanan stres kişide depresyona neden oluyor. Stresin vücudun her hücresine zararı vardır. Stres kişiye gerilim yükler. Fakat yaratılışımızın yapısı ile asla uyuşmaz. Gerilimsiz olmak, normal bir durum iken, gerilim altında olmak ise anormal bir durum olarak kabul edilmelidir. İnsanlar, genelde sakin huzurlu insanları anormal bulurlar. İşte bu hatadır. Gerilim altında sürekli ve uzun süre kalarak belli bir alışkanlık veya direnç kazanan insanlar, huzura yabancı kalıyorlar. Onlar sürekli gerilimi çekiyorlar. Sanki gerilim olmazsa onlar, kendilerini bir boşluk içinde hissedecekler gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Çok sinirli olduğunuz ya da gerilim altında olduğunuz durumlarda kendinizi dışarıdan gözlemlediğiniz mi?

Her taraftan negatif uyarılar alırsınız. Olmasını istediğiniz hiçbir şey yolunda gitmez. Ve siz daha çok strese girecek işleri daha da karmaşık hale getirirsiniz. Stres hiçbir problemin çözümü için yarar sağlamamıştır. Evet kabul edelim ki, tamamen stressiz bir yaşam sürmek herkese nasip olmuyor her insanın farklı sıkıntıları ve çözmeye çalıştığı problemleri var. Bu problemler çözüldükten sonra yeni problemler ortaya çıkıyor. Bu açıdan baktığımızda Hayatın kendisi sanki stres üzerine inşa edilmiş bütün ilişkiler bütün yaşamdaki işleyiş kendi başına stres kaynağıdır. Pekiyi bu noktada ne yapacağız?

Bu noktada dizginleri elimize alarak stresi yönetmemiz mümkün olabilir mi? Bu makalede stresi yenme yolları üzerinde durmak istiyoruz. Fiziksel ve psikolojik sağlığımızı tehdit eden stresin en aza indirilmesi için ne tür yollara başvurulması gerektiğini tartışacağız.

Stres Hayatı algılayış biçimi ile alakalıdır

Stres hayatı nasıl algıladığımız ile alakalı olarak şiddeti değişen tehdit edici bir unsurdur. Yani olaya farklı İnsanlar farklı tepkiler gösterirler. Gösterilen tepki de algıya yönelik olarak değişir. Bir problem karşısında tecrübesi olmayan bir gencin yaklaşımı ile daha önce bu tür problemleri yaşamış olan deneyimli orta yaşlı bir adamın aynı problemi yaklaşımı eşit olmaz. Dolayısıyla bu problemin kişilere yüklediği gerilim de aynı şiddette olmaz. Bunun nedeni olgun insanın daha önce bu tür problemlerle karşılaşmış olması ve bu problemlere çözüm bulmuş olmasıdır. Dahası öz güven içinde yeni problemi çözmek için planlarının olmasıdır. O stresi bir kenara atar, çünkü işe yaramadığını defalarca görmüştür. Çözüm noktasında stres kimseye lazım değildir. Onu beslemeye de gerek yoktur. İşte tam olarak olgun insan böyle düşünür

Düşüncelerinize Objektif açıdan Yeniden Bakın

Sizi strese sokan düşüncelerin neler olduğunu bir kağıda yazın. Bu düşünceler stres hormonlarının salınımını tetikleyen cümlelerdir. Bu cümleler sizin kırmızı alanınızı oluşturur. Yapacağınız şey bu düşünceleri daha az içselleştirmektir. Bir düşünceye kendinizi ne kadar çok kaptırırsanız o kadar çok içine girersiniz. Gerilim alanına girmeye gerek yok. Çünkü bu düşüncelerin problemi çözme konusunda Size hiçbir yardımı dokunmamaktadır. Dışarıdan bir gözlemci olarak objektif bir şekilde baktığınızda bunu hemen fark edebilirsiniz. Ama olayın içindeyken bunu fark etmeniz zor olur. Bu nedenle problemin sanki başkasının bir problemiymiş gibi düşünerek yeniden değerlendirmeye çalışın.

Bu yeni bakış açısı stresinizi hafifletecektir.

Stresle başa çıkmanın 2. yöntemi güçlü bir empati yeteneğini geliştirmektir. Yaşadığınız problemin neden olduğunu düşündüğünüz insanların yerine kendinizi koyarak ve onların şartlarına sahip olduğumuzu düşünerek nasıl davranacağınızı imgelemeye çalışın. Onların davrandığından daha farklı bir davranış sergileyemeyeceğinizi göreceksiniz. Bu durum problemin çözümünde size yardımcı olacak ve yaklaşımınızı değiştirecektir.

Kendinize bir not defteri alarak bütün Duygularınızı kaygılarınızı endişelerinizi ve düşüncelerinizi sadece sizin erişebileceğiniz bu not defterine yazın. Başka hiç kimse bu not defterine erişemesin. Sanki başka bir insanın günlüğünü okuyormuş gibi bu düşünceleri dışarıdan bir gözlemci gözüyle bakarak değerlendirmeye çalışın. Eğer hata varsa hemen ortaya çıkacaktır. Bu da stresinizi azaltacaktır.

Stresin %90’ı gereksizdir

Stresin %90’ı gereksiz ve yersiz kaygılardan beslenmektedir. Daha mantıklı ve gerçekçi düşünemediğiniz anlar olacaktır. Bu anları da yine kayıt altına alın. Ve daha sonra değerlendirmek üzere saklayın.

Kendinize zaman verin

Bir olay sizi öfkelendirecek bir gelişme gösteriyorsa, Bu olaya hemen tepki vermeyin. Kendinize öfkenin yatışması için zaman verin. Problemlerin gerçekleştiği ortamı terk edin. Yürüyüşe çıkın. Sağlıklı düşünmek için kendiniz baş başa kalın. Olayı değerlendirin. Stressiz bir yaşam mümkün değildir, ama stresle yaşamı öğrenmek ve onu dizginlemek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan YAYGIN HASTALIKLAR başlıklı makalemizde bilindik hastalıklar, grip ve grip ve çözümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Harika bir yazı olmuş. Sürekli gerginim ve bu açıdan bakmaya başladıkca stresin azaldıgını görebiliyorum tesekkür ederim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN