Bilgi

Süresi Dolan Yoğurdu Yiyebilir Miyiz?

Süresi Dolan Yoğurdu Yiyebilir Miyiz?

Kuşkusuz, buzdolabının dibinden bir yoğurt aldığınızda ve son kullanma tarihinin geçtiğini gördüğünüz zaman harekete geçmek zorundasınız. Ne yaparsınız, fırlatır mısınız ya da yer misiniz?

Yoğurtların, doğru muhafaza koşullarında mikrobiyolojik olarak dengeli besinler olduğu dikkate alındığında, ömürleri aşılsa bile, tüketicinin sağlığı için çokta olumsuz bir sonuç çıkarmadığı düşünülmektedir.

Yoğurt, çok asidik pH değerine sahip bir gıdadır ve patojenlerin (hastalıklara neden olabilen biyolojik virüsler) kurulmasını çok zorlaştırır. Ek olarak, pastörize sütle yapılır, böylece işlemin başlangıcından itibaren mikrobiyal yükü ortadan kaldırır. Bu nedenle, muhtemelen süresi dolmuş yoğurt tüketiminin sağlık için zararlı (veya zehirli) sonuçları yoktur; Her ne kadar mikrobiyolojide olsa sıfır risk diye bir şey diyemeyiz.

Son kullanma tarihi geçen bir yoğurt alabilir, yiyecekleri daha asidik hale getirebilir, nemi yitirebilir (daha kuru olabilir) veya farklı bir aroma tat alabilirsiniz. Maksimum yoğurt potansiyelinden yararlanmak için öngörülen tarihlere uymak daha iyidir.

Bu potansiyel nedir?

Kullanım süresi dolan yoğurdun besinsel özellikleri iyi durumda tutulduğu sürece değiştirilmez; Bununla birlikte, probiyotik etkiler değiştirilebilir, çünkü günler gelişimden geçtikçe yoğurt mikroorganizmalarının miktarı azalır. Bu bakımdan, yoğurt son kullanma tarihi hakkında çalışmalarının, ürünün teknik özelliklerine uygun bir şekilde korunmuş olduğu sürece, üretim tarihinden itibaren 35 güne kadar devam ettiğini öne sürdüğünü belirtmekte fayda var.

Tercihli tüketim tarihinin tartışılması

Tüketici, “son kullanma tarihi” ile “tercihli tüketim verileri” arasındaki farkı, üründe farklı etkileri olduğu için bilmelidir. Bu: mikrobiyolojik olarak çok bozulabilen yiyecekler, yani kısa bir süre sonra tüketimin sağlığa acil bir tehlike oluşturabileceği yiyeceklerin son kullanma tarihi olarak etiketlenmesi gerekir. Yiyeceklerin geri kalanı tercihli bir tüketim tarihine sahip olacak, bu ondan duyusal, aroma, tat veya doku özelliklerinin yüzde 100 olduğu garanti edilmediğini gösterir.

176/2013 tarihli tüketici kararnamesi, yoğurtların bu yemeğin özellikleri nedeniyle son kullanma tarihi yerine tercihli bir tüketim tarihine sahip olduğunu belirlemiştir. Bu yeni düzenleme, Tarım Bakanlığı ile üreticiler arasında bir tartışmaya sebep olmuştur, çünkü birincisi yoğurt gibi bir ürünün son kullanma tarihi yerine tercihli bir tüketim tarihine sahip olması gerektiğini savunurken;

Son kullanma tarihi geçmiş olan etiketlemeye devam etmeyi tercih ederler, çünkü son kullanma tarihi geçmiş yoğurtların tüketilmesinden sonraki olası zehirlenmelerden sorumlu değildirler. Sonunda, etiketli tercihli tüketim veya sona erme tarihinde belirtilmesi gereken son karar, gıdalarda yapılan mikrobiyolojik hizmet ömrü çalışmalarına göre üretici tarafından alınır.

Yoğurtun kötü durumda olduğunu gösteren üç işaret şunlardır:

Yoğurt kaplarını delikli kapaklı, kısmen açık, solmuş, nemli veya çatlamış veya kırılmış kaplar ile birlikte tüketmeyin. Tüm bu veriler, ürünün olası bir kontaminasyonu nedeniyle ortaya çıkan zehirlenme riski ile birlikte ürünün kötü bir şekilde depolandığını gösterir.

Yoğurdu açtıktan sonra, tam bir kabın içinde olsa bile, normalden daha fazla sıvıya sahipse veya doku normalden farklıysa (sızıntı veya çatlamış), ürün riskini önlemek için reddetmeliyiz.

Ekşi veya asit kokusu geliyorsa ayrıca yoğurdun iyi durumda olmadığını gösterir.

Bir önceki yazımız olan Yirmilik Dişler Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz başlıklı makalemizde yirmilik diş, yirmilik diş ağrısı ve yirmilik diş ameliyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Şu bir gerçek marketlerde satılan yoğurtların tümü sağlıksız. En iyisi bildiğiniz sütcüden süt alıp yoğurdunuzu evde yapmaktır. Yok ben yoğurt yapmayı bilmiyorum diyorsanız Yoğurt ve Ayran alırken mutlaka tarihine bakın ve En geç 1 haftada tüketin.

  2. Ben yoğurdu kendim mayalıyorum. Sütcüden 1 kg. süt alıyorum evde mis gibi yapıyorum tavsiye ederim market yoğurtları yenmez içinde ne olduğunu bilmiyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN