Bilgi

Süt Nedir, Faydaları Nelerdir?

Süt Nedir, Faydaları Nelerdir?

Çocukluk döneminden itibaren ebeveynler tarafından her zaman sütün önemi anlatılmıştır. Hem kemik gelişimi hem de kas gücü açısından önemli olan süt esasında tam bir fayda içeceği olarak da nitelendirilebilir. Hemen her yaş için tüketimi elzem noktada olsa bile çocukların küçük yaşlarından itibaren başlaması son derece önemli bir takım yararlarını da ileriki dönemler için hissetmelerine olanak sağlayacaktır. A ve C vitamini bakımından inanılmaz bir besin deposu olan, kalsiyum ve potasyum yönünden oldukça zengin konumda bulunan sütün faydalarını da tabi ki her yaştan insan için bir kez daha tekrar etmek gerekiyor. Özellikle yaş ilerledikçe tüketimi en aza indirgenen veya tamamen bırakılan süt aslında sağlıklı bir omurganın da en önemli besin kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.

Sütün Faydaları Nelerdir?

Süt pek çok yönden zengin bileşenleri bünyesinde barındırmaktadır. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi kemiklerin gelişimi, kasların düzenli seviyeye gelmesi, mide sorunlarına çare olması gibi bir takım ana yararlarından bahsetmek bu noktada doğru bir yaklaşım olacaktır. Tabi ki yan rollerini oluşturan sütün faydalarını da söylemek gerekiyor. Özellikle çok fazla bilinmeyen faydaları noktasında insanların neden hangi yaşta olurlarsa olsunlar süt tüketimini yapmaları gerektiği de bir kez daha vurgulanmış olacaktır.

 • Vücudu zinde tutması
  Obezite sorununa iyi gelmesi
  Bağırsakları düzenli çalıştırması
  Diş sağlığına katkı yapması
  Kan basıncını kontrol altında tutması
  Çeşitli mide yanmalarına ket vurması
  Cilt parlaklığı sağlaması

Görüldüğü üzere süt tüketiminin ne kadar yararlı olduğu konusunda pek çok emareye sahipsiniz. Nitekim bu kadar çok faydası bulunan sütün genel olarak doğal yollardan edinilmesi de bir o kadar önemli noktada yer alıyor. Zira süt ile beraber üretimini yapabileceğiniz yoğurt ve peynir gibi kalsiyum depoları da sağlığınıza olumlu katkılarda bulunacaktır. Yüzünüzden iç organlarına kadar faydalarını sıraladığımız sütün tabi ki kemik erimesi, unutkanlık gibi hastalıklara da karşı önemli bir duvar olduğunu atlamamak gerekiyor. Dolayısı ile küçük yaştan edindiğiniz süt içme alışkanlığı ileride size önemli yararlar getirecektir.

Bir önceki yazımız olan Şalgamın Sağlığa Faydaları başlıklı makalemizde adana şalgam, şalgam ve şalgam havucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN