Bilgi

TABİAT HARİKASI MISIR

TABİAT HARİKASI MISIR

  • Besin Değeri Birimleri
  • Göz Sağlığı
  • Kandaki Şeker Oranını Düşürür
  • Sindirim Dostu
  • Antioksidan Deposu
  • Patlamış Mısır / Sonuç

İnsanoğlu için doğanın bize sunduğu, bir çok besin kaynağı bulunmaktadır. Bu besin kaynakları içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller açısından, sağlığımızı korumakta büyük rol oynar. Günümüzde kullanımı en yaygın olan besinlerden, tahıl grubuna giren mısır, ot familyasından gelen bir besindir. Bu sarı renkli gıda Orta Amerika’ ya özgüdür, bizler tarafından sarı rengi ile bilinen mısır kırımızı, turuncu, mor, mavi, siyah ve beyaz renkleri de bulunmaktadır.

En bilindik tüketim şekli patlamış ve haşlanmış şeklindedir, mısırın içinde muhafaza ettiği, yağın özü çıkartılıp rafine edilip işlendikten sonra mısır yağ elde edilir. Ham maddesi mısır olan diğer besin kaynakları şu şekildedir; mısır ekmeği, polenta, tortilla cips, mısır nişastası, mısır unu, mısır şurubu’ da dahildir. Tahıl grubuna giren mısır lif ve bir çok vitamin, mineral ve antioksidan açısından çok zengin ve sağlıklı bir gıdadır.

Besin Değer Birimleri

Vücudun ihtiyacı olan lif ve protein deposudur, 112 Gr patlamış mısırda 16 Gr lif mevcuttur. Lif ve protein açısından, zengin olan bu besin içerisinde A, C, K vitaminlerinin yanı sıra kalori, magnezyum, karbonhidrat bulunur.

Göz Sağlığı

Yaşa bağlı görme bozukluğu ve katarakt gibi bilinen görme bozukluğu körlüğün başlıca nedenlerinden biridir. Bu nedenlerden bir diğeri’ de çeşitli enfeksiyonlar ve yaşlılık evresidir. Sarı renkteki dış tabakası içinde bir çok vitamin ve mineralleri kapsayan mısır, antioksidanlardan zeaksantin lutcin gibi elementler göz sağlığı açısından büyük önem sağlar. Göz sağlığı için önemli bir vitamin türü olan A vitamini açısından oldukça zengindir.

Kandaki Şeker Oranını Düşürür

Mısırdan elde edilen besinler arasında bulunan mısır nişastası yüksek seviyede karbonhidrat bulunduğundan, kan şekerini artırabilir. Bu özelliği sayesinde bazı bireyler için uygun olmayabilir. Diyabet rahatsızlığı olan bireyler mısır dahil olmak üzere nişastalı karbonhidrat içeren besinleri tüketirken, dikkat etmeleri gerekir.

Tüketmesini sevdiğimiz bu besleyici atıştırmalık içindeki karbonhidrat zenginliği, bakımından kan şekeri üzerindeki etkilerini ölçme birimi ise glisemik indeksidir. Glisemik indeksi 50 birim üzerinden ele alınır, eğer tüketilen karbonhidrat 50 indeksin altında ise kana yavaş bir düzeyde karışmaktadır. Bu yavaşlık ise uzun süre tokluk hissi sağladığı gibi kan şekeri üzerinde hızlı yükselmeleri engeller.

Sindirim Dostu

Mısır içerik olarak çok besleyici bir besin olmanın yanı sıra lif kaynağıdır. Lif sağlığımız açısından çok önemlidir, sindirimi kolaylaştırır ve sindirim iltihabını ortadan kaldırır. Günümüzde yaygın olarak görülen kanser hastalığı gibi bir çok hastalığın önüne geçer.

Antioksidan Deposu

Mısırın içerdiği antioksidan, hem ani hem de uzun süreli iltihap ile savaşır. Alzheimer gibi hastalıklarla mücadele ettiği bilinmektedir. Mavi ve mor mısırda bulunan antioksidan miktarının fazla olması nedeniyle, iltihaplanmayı önlemede diğerlerine nazaran daha iyi bilinmektedir.

Patlamış Mısır

Mısırın en sevdiğimiz hali şüphesiz patlamış mısırdır. İlave şeker ve tuz katılmadıktan, sonra oldukça besleyici bir tahıldır. Patlamış mısır bir tür mısır çekirdeğidir. Isı ile temas ettiğinde, hafif ve kabarık beyaz bir görüntüye sahip olur. Yapılma şekli doğru olursa bol miktarda besin ve vitamin içerir.

SONUÇ

Ot Familyasından gelen tahıl grubundan olan herkes tarafından severek tüketilen mısır, tam bir vitamin ve mineralin yanı sıra lif kaynağıdır. Antioksidan ve karbonhidrat içerir, altın renginde bildiğimiz mısır mavi, mor, kırmızı, siyah, beyaz renkleri de vardır. Mavi ve mor renkteki mısırların içerisinde antioksidan diğerlerine göre daha fazladır. Sağlığımıza tam destek veren bu besin, sindirimi düzenlemede, kilo verimini sağlamakta, kan şekerini dengeler, her yaş grubu itibarıyla sevilerek tüketilen mısır Alzheimer ve kanser gibi hastalıklarla mücadele eder.

Bir önceki yazımız olan BILDIRCIN YUMURTASI NELERE İYİ GELİR? başlıklı makalemizde Bıldırcın yumurtası faydaları, bıldırcın yumurtası neye iyi gelir ve bıldırcın yumurtası tüketimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN