Bilgi

Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın Çayının Faydaları

Tarçının Tarihi

İncil’de adı geride bıraktığımız baharat eski Mısır’da yanlızca içeceklere aroma katmak ve farklı rahatsızlıkların tedavisinde değil mumyalama işleminde de kullanılmaktaydı. Aynı dönemde altından daha kıymetli olduğuna inanılırdı. Alternatif Çin tıbbında kullanılan şifalı bitkiler ile ilgili tahminen M.Ö. 2700 seneninde yazılmış olan kitaplarda tarçının faydalarından bahsedilmektedir.Orta Çağ’da Avrupa’da en fazla kullanılan baharatlardan biriydi ve aşırı talep hasebiyle Yakın Doğu – Avrupa ticaret yolunda derli toplu olarak taşınan ürünler arasına yer almış. Çin tarçını asal olarak Çin, Vietnam ve Endonezya’da üretilirken Seylan tarçını, Sri Lanka, Hindistan, Madagaskar, Brezilya ve Karayip Adalarında üretilmektedir.

Tarçının Sağlığa Faydaları

Uzmanlar tarçının beden sıcaklığını dengelediğini belirtmektedir. LDL (kötü kolesterol) düzeyini aşağı çekerken iyi kolesterolün belirli değerlerde kalmasına yardım eder. Son senelerde uygulanan kimi tetkiklerin neticelerine göre tarçın kan şekeri seviyesini koruyarak insülin direncine karşı üstünlük sağlamakta ve obeziteyi engellemektedir. Çeşitli incelemeler Tip 2 diyabet hastalarında tarçın kullanımının pozitif tesir oluşturduğu neticelerine sahip olmakla beraber bu hususta daha çok ilmi çalışmaya gereksinim duyulmaktadır.Gıdalarda bakteri üremesini engel olan tarçın tabii bir besin katkı maddesi olarak kullanmak mümkün. Demir istikametinden varlıklı olan baharat kandaki oksijenin hücrelere ulaşmasını gerçekleştiren hemoglobin üretimini teşvik eder.Kalsiyum içeriği ile kemikleri ve dişleri kuvvetlendirebilir. Aynı vakitte lif ve manganez açısından da varlıklı olan tarçın tuzun atılma sürecini hızlandırmaktadır, bundan dolayı kalın bağırsak kanseri tehlikesini düşürür.

Kimyasal bileşenlerin kokularına karşı beynin verilen psikolojik reaksiyon üstüne incelemeler yapmış Florida odaklı Chemoreception Bilimler Derneği (Association for Chemoreception Sciences) tarçın kokusunun veyahut yanlızca içinde tarçın tespit edilen yemekler tüketmenin beyin işlevlerini geliştirdiğini belirlemiştir. Yapılan çalışmada tarçın kokusu deneklerin ilgi arttırmış ve bilhassa bilgisayar başında çalışanlarda kısa zamanlı hatırlamayı ilerlettiği belirlenmiş.Bir çay kaşığı (yaklaşık 7 gram) tarçın günlük demir ihtiyacınızın %4’ünü, kalsiyum ihtiyacınızın %8’ini, manganez ihtiyacınızın %68’ini, lif ihtiyacınızın %16’sını karşılamaya yeterli.

Tarçın Çayının Yan Etkileri

Tarçın kullanımı genel olarak tehlikesiz kabul edilmektedir. Ancak kimi kişilerde tarçına karşı aşırı duyarlılık bulunabilir ve alerjik tepkiye yol açabilir. Gebelik ve emzirme zamanlarında tüketimi ile ilgili yeterli klinik bilgi olmamakla beraber kullanımı yemek ile sınırlandırılmalıdır. Cilde fazla zaman ilişki ettiğinde alerjiye ve tahrişe yol açabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN