Bilgi

Teknoloji Diyabeti Önleyecek

Teknoloji Diyabeti Önleyecek

Dünyada binlerce diyabet hastası var. Bilimde gelişmeler ise bu hastaların daha iyi bir yaşama kavuşmaları yönünde ilerliyor. Geçtiğimiz günlerde Washington Üniversitesi araştırma görevlileri kanda biriken ve damarları haşat eden glikoz ( şeker) moleküllerini sindirecek ve onları hücre içine zerk edecek insülin hücrelerini üretmenin yeni bir yöntemini buldular. Böylece tip II diyabet hastaları günde 3 öğün iğne yaptırmayacak. Gelişmeler olumlu neticeler verdiğinden bir iki yıl içinde kök hücrelerin insülin üretmesi olayı insanlarda hayata geçirilebilir. Fareler üzerinde yapılan denemeler başarılı oldu, ayrıca insanların zorunlu diyet yapmaları ve son derece düşük seyreden beslenme programlarını iyileştirmenin kapıları açılacak.

Diyabet Neler yapıyor

Kan içinde parçalanan şeker moleküllerini hücrelere aktaran ve bir köpür görevi gören insülin hücrelerini karaciğerin direktifi ile pankreas beta hücreleri üretiyor ve kana karıştırıyor. Kanda ne kadar şeker varsa onları içeri aldırmak için o düzeyde insülin salgılanıyor. Fakat diyabet hastalarında bu insülin üretimi ne yazık ki azalıyor ya da bitiyor. Yani pankreas iflas ediyor. Ya da üretilen insülin etkisini gösteremiyor. Kan tahlillerinde glikoz seviyesi 120 üzerinde seyrediyor. Bu da damar sertliği ve kan akışının kalitesini bozuyor. Çok şeker içeren sıvının akışkanlığı da bozuluyor. Kanda bulunması gereken şeker moleküllerinin değeri 120 seviyesini aç karna aşmamalıdır ama şeker hastalarında bu oran 400 -500 ‘e kadar çıkıyor.

Bilim Adamları Ne yaptılar?

Bilim adamları cilt hücrelerini, insülin üreten pankreas beta hücrelerine dönüştürme yolunu buldular. Ancak bu hücrelerin bir işlemden geçmesi gerekiyor ki, buna kaplama yöntemi deniyor. Vücudun bağışıklık sisteminin bu hücreleri yabancı madde olarak algılayıp saldırı düzenlemesi riski de var. Ancak bu riski çözmek için, insülin çıkışına yetecek kadar ama antikorların girmesini önleyecek şekilde delikli bir yapı ile kaplamaktır.

Diyabet bitecek mi?

Eğer bu başarılı ilk veriler, sorunla karşılaşmazsa insanlarda denemeye geçilecek ki bu da çok uzun zaman almayacaktır. Şeker hastalarının sayısı ve bu hastaların devlet bütçesine olan yükü çok büyük… Hastaların yaşam konforları son derece kötü seyrediyor ve beslenme programları hayattan ve yemeklerden tat almalarını engelliyor. Hastalar ölünceye kadar ilaç kullanmak zorunda kalıyor. Tüm bu olumsuzlukların bitmesi için özel bir proteinin yapısını ve çalışmasını bloke etmek gerekiyor ki bilim adamları bunu başarmış durumda…

Bir önceki yazımız olan İnme Nedir Nasıl Önlenir başlıklı makalemizde inme, inme belirtileri ve inme belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN