Bilgi

Tel Kadayıf Sigara Böreği Tatlısı Tarifi

Tel Kadayıf Sigara Böreği Tatlısı Tarifi

Standart tatlı tariflerinden sıkılmış bayanlarımız için biraz daha farklı bir tatlı tarifi ile karşınızdayız. Bahsedeceğimiz bu tarif,tel kadayıf sigara böreği tatlısı tarifi olarak bilinirken, yeni bir tat olarak karşınızda.

İlk olarak malzemelerden bahsederek, daha sonra da hazırlanışı hakkında kısaca bilgiler verelim.

Malzemeler nelerdir?

  • 3 adet yufka
  • 3 bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • Yarım limonun suyu
  • 350 gram kadayıf ( yaş kadayıf )
  • 100 gram tereyağı
  • 4 yemek kaşığı toz şeker
  • Kızartma yağı

Yukarıda iç malzemeler ve iç harcı, şerbet gibi malzemelerin hepsini bir arada vermiş bulunmaktayız. İlk olarak şerbetin soğuk olarak uygulanacağından, şerbetinizi hazırlamanız sizlere kolaylık sağlayacak ve zaman kazandıracaktır.

Bir tencereye toz şeker ve su ilave edilerek, toz şekerin erimesi sağlanacak şekilde kaynatılmalıdır. Bu karışıma yarım limonun suyu ilave edilerek biraz daha kaynatılarak, şerbet soğumaya bırakılmalıdır. Böylelikle tel kadayıflı sigara böreği tatlısı için şerbetinizi hazır hale getirmiş olacaksınız.

Temin ettiğiniz yaş kadayıflar birbirinden ayrılmalıdır. Eliniz ile tek tek birbirinden ayırarak, hazır hale getirin. Geniş bir tencereye yaş kadayıflar koyularak, malzeme listesinde bulunan tereyağı ve toz şeker eklenmelidir. Kadayıfların rengi kahve tonuna dönene kadar karıştırılmalı ve kavrulmalıdır.

Yufkanın hazırlanışı

3 adet yufka ise, sigara böreği tatlısı tarifinde, kolay hazırlanması için her yufka 12 üçgen dilimi şeklinde kesilmelidir. Böylelikle sarması daha kolay bir hale gelecektir.

Yufkalar da bu şekilde hazırlandıktan sonra, bir tencereye kızarma yağı koyularak, kızgın hale getirilir. Yukarıda bahsettiğimiz tel kadayıf içeriği hazırladığınız yufkaların içerisinde 1 yemek kaşığı kadar koyularak sarılmalıdır. Sağlam ve açılmaması için sardıktan sonra yufkaların uçları ıslatılmalıdır. Böylelikle kızarırken açılmayacak ve dağılmayacak şekilde sizlere yardımcı olabilir.

Hazırladığınız tüm sigara börekleri kızgın yağda kızartılarak, hepsinin sığabileceği bir kâseye alınır. Daha sonra hazırlanan şerbet sıcak börek üzerine soğuk olarak dökülerek, servise hazır hale getirilir. Elbette ki şerbetini iyi alması, lezzeti açısından önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Çarşaf Böreği Tarifi başlıklı makalemizde çarşaf böreği, çarşaf böreği kıymalı ve çarşaf böreği nasıl açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN