Bilgi

Tereyağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Tereyağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Tereyağı aslında hepimizin bildiği bir besin olmasına rağmen yapılış süreci oldukça çetrefillidir. Taze veya fermente olmuş süt veya kremanın çırpılması ile uzun bir süreç içerisinde katı form haline getirilen tereyağı hemen hemen her yemeğin, kahvaltının ana ögelerinden biri olma özelliğini de bünyesinde bulundurur.
Sebze yemekleri, et yemekleri, tavuk veya balık her ne olursa olsun mutlaka ama mutlaka tereyağından yararlandığımız bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Hal böyle olunca tabi ki tereyağının kullanım alanları dışında ne gibi sağlık sorunlarına ilaç olduğunu veya faydaları yönünde nasıl etkilerde bulunduğundan da bahsetmek elzem noktada yer alıyor.
Nitekim sabah kahvaltılarında ve diğer öğünlerde sık sık tükettiğimiz bu besinin faydaları da bir hayli fazla olarak gözler önüne seriliyor.

Tereyağının Faydaları Nelerdir?
Tereyağı özellikle bünyesinde bulundurduğu farklı bileşenler ile beraber pek çok sağlık sorununa da iyi gelmektedir. Özellikle antioksidan yapısı ile birlikte vücutta istenmeyen bakteri ve virüslere karşı doğal bir savaşın başlamasının da kapılarını ardına kadar aralamıştır. Tabi ki sadece vücut koruması olarak değil, ayrıştırıcı pek çok yönü ile de sağlığa olumlu katkılarından söz etmek gerekiyor. Tereyağının faydalarını şu şekilde maddeleyebilme şansına da sahibiz;

Tiroid bezlerinin düzenli çalışması,
Kas ağrılarını hafifletmesi,
Eklem rahatsızlıklarına iyi gelmesi,
Göz sağlığını muhafaza etmesi,
Cilt sağlığına olumlu etki etmesi,
Bağışıklık sistemini güçlendirmesi,
Beyin sağlığını koruması,
Sinir sisteminin aktivitelerini kontrol altında tutması,

Gibi pek çok özelliğinden ve faydalı kısmından bahsetmek mümkündür. Tabi ki bunlarından yanında tereyağının aşırı tüketiminin de her besinde olduğu gibi farklı semptomlara perde aralayacağınız söylemek çok yanlış olmayacaktır.

Tereyağının Zararları
Tereyağı yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi kapsamlı bileşenleri içeren bir besin türü olmasına rağmen gereksiz ve sık tüketilmesi halinde farklı hastalıklara da öncü olabilir. Özellikle kolesterol hastası olanların tereyağı beslenmesi sırasında bir hayli dikkatli olmaları ve aşırıya kaçmamaları da beklenen durumlardan bir tanesidir. Bunun yanında kalp rahatsızlığı olanlar ve obezite sorunu yaşayanların da dikkatli ölçülere bağlı kalarak tereyağı tüketmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tütün Nedir? ve Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde ag tutun faydaları, tütün bitkisinin faydaları ve tütün çiğnemek faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN