Bilgi

Testosteronu Artıran Yiyecekler!

Testosteronu Artıran Yiyecekler!

Testosteron, cinsel ve üreme gelişimi için önemli bir hormondur ve erkek vücudunda daha yaygın olmasına rağmen kadınlar da çok az miktarda üretirler.

Erkeklerde ise hipotalamus ve beynin hipofiz bezi miktarını belirler ve testisler tarafından üretilir. Kadınlarda testosteron üretimi yumurtalıklar tarafından yapılır.

Ayrıca hormon cinsel tahrik, sperm üretimi, yağ dağılımı, eritrosit üretimi ve güç ve kas kütlesinin korunmasında da rol oynar. Kadınlarda da bu durum farklı değildir aynı zamanda kadın sağlığı ve cinsel refahında da önemli bir rol oynuyor.

Vücuttaki diğer tüm hormonlar gibi normal seviyeler her zaman yeterlidir çünkü düşük olduklarında çoğu kez vücut fonksiyonlarını bozarlar.

Düşük testosteron, yaşlanmanın doğal sonucu olabilir ancak düşük testosteron “hipogonadizm” gibi kronik hastalıklar da olabilir. Testosteron seviyesi azalmış ise cinsel fonksiyonsuzluk veya iktidarsızlık, daha düşük enerji seviyeleri, kilo alma, göğüs büyümesi, düşük sperm sayısı, sıcak basması, depresyon, sinirlilik ve konsantre olamama gibi durumlara neden olabilir.

Herkes sağlıklı testosteron seviyelerine sahip olmak zorundadır. Doktorunuzun önerileri ile birlikte testosteronu artıran bu gıdaları alarak bu seviyeleri yükseltmek için diyet değişiklikleri yapabilirsiniz.

Testosteronu artıran yiyecekler!

1.Yumurta sarısı

Yumurta sarısı sürekli olarak daha uzun bir ömür ve testosteron üretimi ile ilişkili olan D vitamini açısından zengindir. Sarısı açık olanlar çok daha fazla besin içerir ve mevcut kolesterol vücuttaki testosteronu uyarmaya yardımcı olabilir. Kontrollü kolesterolünüz varsa sağlığınıza zarar vermeden günde bir yumurta yiyebilirsiniz.

 1. Ton balığı

Ton balığı çok sağlıklı ve besleyici bir besindir. Bileşimi proteinle dolu, kalorisi düşük ve D vitamini açısından zengin bir balıktır ve sadece bir kısmı günlük vitamin gereksinimlerinizi karşılayabilir.

D vitamini bakımından zengin diğer balıklar da testosteronu artıran besinlerdir. Somon ve sardalye bunlardan bazılarıdır ayrıca karides de iyi bir seçenektir. Ton balığını sevmiyorsanız, damak tadınızı memnun etmemesi halinde birçok seçeneğin olduğu anlamına gelir.

 1. Deniz Ürünleri

Mevsimsel olarak testosteron seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabilecek yengeç veya ıstakoz yiyebilirsiniz. İçeriğinde bol miktarda çinko bulunur.

 1. Et

Sığır eti vb. et çeşitleri testosteronu artırabilecek besinler içerir. Örneğin karaciğer zengin bir D vitamini kaynağıdır.

 1. Takviyeli tahıllar

Yumurtaya ek olarak kahvaltı için iyi bir seçim takviyeli tahıllardır. Yüksek kolesterole sahipseniz ve yumurtalardan vazgeçmek zorundaysanız testosteronu artıran harika bir alternatiftir.

 1. D vitamini ile zenginleştirilmiş süt

D vitamini ile zenginleştirilmiş az yağlı bir süt de içebilirsiniz. Aynı zamanda erkeklerin kemiklerini güçlü tutmaya yardımcı olan büyük bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. D vitamini kullanmak testosteron seviyenizi kontrol altında tutmaya her zaman yardımcı olan bir vitamindir.

 1. Fasulye

Fasulyeyi genellikle diyetinizden keserseniz mutlaka bir öğünde almak zorundasınız. Kalp sağlığını koruyan fasulye, proteinlerle doludur ve ilginç bir D vitamini ve çinko kaynağıdır.

 1. Üzüm

Kırmızı üzümün derisi daha güçlü sperm üretebilen “resveratrol” içerir. Günde bir avuç üzüm yemek zaten önemli ölçüde size katkıda bulunabilir. Çinli araştırmacılar kırmızı üzümün etkilerini incelediler ve 500 mg üzümün testosteron seviyesini ciddi şekilde arttırdığını tespit ettiler.

 1. Nar

Nar, çeşitli sağlık yararları sağlayan antioksidanlar açısından zengin bir meyvedir. Uluslararası İktidarsızlık Araştırmaları Dergisi, meyveye erkek iktidarsızlığıyla mücadeleye yardımcı olabileceğini işaret etti. Bir çalışmaya katılan iktidarsız erkeklerin% 47’sinin günlük bir bardak nar suyu içtikten sonra durumlarında bir iyileşme görüldüğünü dergilerinde rapor etmişlerdir.

 1. Çilek

Çilekler vücutta kortizol düzeylerini düşürmeye yardımcı olan C vitamini ve antioksidan açısından zengindir.

 1. Buğday kepeği

Buğday kepeği yüksek lifli bir gıda ve mükemmel bir magnezyum kaynağıdır. Vücutta magnezyum çok sayıda biyokimyasal reaksiyon gerçekleştirmekten sorumludur ve testosteron üretimi bunlardan biridir.

Türkiye’de bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma magnezyumun daha yüksek bir miktarının testosteronu artırabildiğini göstermiştir.

 1. Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği diğer faydaların yanında testosteronu artıran gıdalardan biri olarak artık mönülerin vazgeçilmez bir parçası olmayı başarmıştır.

 1. Hindistan cevizi

Hindistan cevizi, testosteron üretiminde önemli bir rol oynayan doymuş yağ kaynağıdır.

 1. Goji Berry(kurt üzümü)

Bu meyve de testosteron üretimini arttır ve ayrıca doğurganlığa katkı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Daha Sağlıklı Bir Yaşam için ipuçları! başlıklı makalemizde sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği ve sağlıklı yaşam derneği hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

 1. Tüm bu saydığınız besinleri tek bir öğünde tüketen birinin başına nelerin gelebileceğini düşünmek dahi istemiyorum.

 2. Ton balığı ve yumurta sarısı hariç genelde tükettiğim yiyecekler etkisini faylasıyla gösteriyor.

 3. Testosteronu arttırmak için ben her akşam yatmadan önce 1 diş sarımsak yutuyorum. Bunun yanı sıra gündüzleri bir avuç fındık ve fıstık tüketiyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN