Bilgi

Tırnakların Sağlık Hakkında Ne Diyor

Tırnakların Sağlık Hakkında Ne Diyor

Tırnaklarınızın genel sağlığınıza dair ipuçları gösterebileceğini biliyor muydunuz? Beyaz bir dokunuş, ortada pembe bir renk ya da bazı dalgalanma ya da çarpmalar vücutta bir hastalık belirtisi olabilir. Tırnaklarınızda karaciğer, akciğer ve kalp problemleri ortaya çıkabilir. Tırnaklarınız vücudunuzdaki hastalıkları açığa çıkarabilir. ( Hastalıklı veya Hastalığa Sebep Olabilecek Tırnaklar Aşağıda Görsel Olarak Anlatılmıştır.)

Solgun Tırnaklar

Çok soluk tırnaklar bazen ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.:

  • Anemi
  • Konjestif kalp yetmezliği
  • Karaciğer kanseri
  • Yetersiz beslenme

Beyaz Tırnaklar

Eğer tırnak çoğunlukla koyu uçları beyaz ise, bu hepatit gibi karaciğer sorunları gösterebilir. Bu görüntüde, parmakların sarılaştığını görebilirsiniz.

Sarı Tırnaklar

Sarı tırnakların en yaygın nedenlerinden biri mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon kötüleştikçe, tırnak yatağı geri çekebilir ve tırnak oldukça sertleşir ve kalınlaşır. Bazı Nadir durumlarda sarı tırnaklar tiroid hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı veya sedef hastalığı gibi daha ciddi bir durumu da işaret edebilir.

Mavi Tırnaklar

Mavimsi bir renk olan tırnaklar vücudun yeterli oksijen alamadığı anlamına gelebilir. Bu akciğer problemini gösterebilir, amfizem gibi. Bazı kalp problemleri mavimsi tırnaklarla ilişkilendirilebilir.

Dalgalı Tırnaklar

Tırnak yüzeyi rippled veya çekirdeksiz ise, bu sedef hastalığı veya inflamatuar artritin erken bir belirtisi olabilir. Tırnağın renk değişikliği yaygındır; tırnağın altındaki cilt kırmızımsı-kahverengi görünebilir.

Kırık veya bölünmüş tırnak

Sık sık çatlak veya bölünmüş kuru, kırılgan tırnaklar tiroid hastalığı ile bağlantılı olmuştur. Sarımsı bir renk tonuyla birlikte çatlama veya bölme, mantar enfeksiyonu olduğu anlamına gelebilir.

Kabarık Tırnak

Tırnak çevresindeki cilt kırmızı ve kabarık görünüyorsa, bu tırnak katının iltihaplanması olarak bilinir. Lupus veya başka bir bağ dokusu bozukluğunun sonucu olabilir. Enfeksiyon ayrıca tırnağın kızarıklığı na ve iltihaplanmasına neden olabilir.

Tırnak altında koyu çizgiler

Tırnak altında koyu çizgiler en kısa sürede araştırılmalıdır. Bazen melanom, cilt kanserinin en tehlikeli türüne neden olur.

Kemirilmiş Tırnaklar

Tırnaklarınızı ısırma, eski bir alışkanlık dan daha fazla bir şey olabilir bazı durumlarda tedavi yararlı olur. Kalıcı anksiyete işareti. Tırnak ısırma veya toplama da obsesif-kompulsif bozukluk ile bağlantılı olmuştur. Eğer tırnak kemirmeye devam ediyorsan mutlaka doktorunla görüş.

Tırnaklar bulmacanın sadece bir parçasıdır.

Tırnak değişiklikleri birçok koşullara eşlik etse de, bu değişiklikler nadiren ilk işarettir. Ve birçok tırnak anormalliği zararsızdır – beyaz tırnaklı herkesin hepatit hastası olduğu anlamına gelmez. Tırnaklarınızın görünümü hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuza veya dermatoloğun uza uğrayın.

Bir önceki yazımız olan Bronşit Nedir? başlıklı makalemizde Bronşit Belirtileri, bronşit hastalığı ve bronşit hastalığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN