Bilgi

Tonsilit(Bademcik iltihabı) Nedir?

Tonsilit(Bademcik iltihabı) Nedir?

Tonsilit bademcik iltihabı, Bademciklerin şişmesiyle iltihaplanmasına verilen isimdir. Bademcikler boğazın tarafında ve ağzın arkasında yer alan bir çeşit lenf düğümleridir. Bakteri ve diğer mikropları enfeksiyonlara neden olabilecek yerlerden uzak tutmaya yardımcı olurlar.

Bademcik iltihabı belirtileri, kışın çok yaygınlaşır. İnsanların kuru havada ve kalabalık olması, hava yollarına virüslerin ve bakterilerin girmesini kolaylaştırır.

Tonsilit(bademcik iltihabı) türleri nelerdir?

Tonsillit bakterisi

“Streptococcus pyogenes” bakterisinin neden olduğu streptokokal bademcik iltihabıdır. Bakteriyel bademcik iltihabı antibiyotiklerle daha spesifik bir tedavi gerektirir.

Viral Tonsillit

Viral bademcik iltihabı, bademciklerde virüs enfeksiyonunun neden olduğu en yaygın tiptir. Hastalığın bu tezahürü için tedavi ilaçlar ve basit bakım temelinde evde yapılabilir.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı tekrarlayan enfeksiyonlardır ve kronik boğaz ağrısına, kötü nefese ve kalıcı servikal düğümlere neden olur. Bu tipte bir yıl içinde yedi kadar bademcik iltihabı oluşabilir.

Akut Tonsillit

Tedaviye rağmen akut tonsillit iki hafta veya daha fazla sürer. Akut bademcik iltihabı, şişmiş bademciklere bağlı olarak hava yolu obstrüksiyonuna neden olur, bu da nefes alma, horlama ve uyku apnesine sebep olur.

Bir önceki yazımız olan Alkolizm Nedir? başlıklı makalemizde alkol, alkol çeşitleri ve alkolizm hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN