Bilgi

Tüp Bebek Nedir? Tedavi Süresi ve Fiyatı

Tüp Bebek Nedir? Tedavi Süresi ve Fiyatı

Birçok çiftte, tubal değişiklikler, endometriozis, ileri yaş ve düşük sperm sayısı gibi hamileliği zorlaştıran problemler vardır. Bu gibi durumlarda, çok istenen hamileliğe ulaşmak için, in vitro fertilizasyon gibi yardımcı üreme tekniklerini uygulamak gerekir. Burada “in vitro fertilizasyon” kelimesinin halk dilindeki ismi “tüp bebek”tir.

İn vitro fertilizasyon tekniği, bir oositin toplanması, fertilizasyonu ve embriyonun maternal rahim içine sokulması esasına dayanır. Bu prosedür ilk olarak 1970’lerde İngiltere’de gerçekleştirildi ve ilk tüp bebek olarak bilinen “Louise Toy Brown” un doğumu gerçekleşti. Oosit ise büyüme evresini geçirmiş olmasıyla birlikte döllenmeye uygun hale gelen gamet anlamındadır. Yumurta olarak nitelemek sanırım anlamanızı daha kolaylaştıracak.

İn vitro fertilizasyon için oosit toplanması ultrasona bağlanan bir iğne ile yapılan aspirasyon ile gerçekleştirilir. Oositlerin düzgün bir şekilde üretilmesini sağlamak için, hastaya yumurtalık uyarımını teşvik eden farklı ilaçlar verilmelidir.

Toplamadan sonra oositler, klasik bir şekilde veya intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu ile meydana gelebilen döllenmenin yapıldığı laboratuvara alınır . Klasik yolla, spermatozoa oositlerle temas halinde bulunur; Böylece, döllenme doğal olarak gerçekleşir. İntersitolazmik sperm enjeksiyonunda erkek gamet oosit içine enjekte edilir.

Döllenmeden sonra, embriyolar gelişimini 5. güne kadar gözlemlenen, laboratuvarda gelişimlerine başlar. Bu süreden sonra annenin rahmine nakledilirler, kadın vücudunun koşulları uygunsa gelişirse %60’a varan bir başarıya sahip olurlar. Embriyo transferinin ağrıya neden olmadığı ve genellikle anestezi olmadan yapıldığı belirtilmektedir.

Rahim içine yerleştirilecek embriyo sayısı kadının yaşına bağlıdır. Yaş ne kadar fazla ise başarı oranı ters orantılı olacak şekilde azdır. Yani yaş arttıkça başarı oranı düşer. Ayrıca çok sayıda embriyo yerleştirerek çoklu gebelik gelişmesi riski artmaktadır. Buna dayanarak çeşitli uluslararası sözleşmeler, bir kadına en fazla dört embriyonun yerleştirilemeyeceğini ve 35 yaşın altındaki kadınların iki embriyo alabileceğini belirlemiştir; 36 ila 39 yaşlarındaki kadınlar üç embriyoya kadar ulaşabilir ve 40 yaş ve üstü kadınlar dört embriyoya kadar alabilir.

Prosedürde kullanılmayan embriyolar daha fazla döllenme gerekli ise saklanır. Çift embriyolarını diğer çiftlere veya bilimsel araştırmaların geliştirilmesine de bağışlayabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer

Tüp bebek tedavi yöntemi doğal yollardan eşlerin çocuk sahibi olamayan anne ve babalar için uygulanan bir yöntemdir. Tedavi süreci kısırlık sebebine göre değişmektedir. Tedavi süreci ortalama 1 ay da tamamlanmaktadır. Hastanede yatmayı gerektirmez.

Tüp Bebek 2018 Fiyatları

Ülkemizde tüp bebek tedavi fiyatları, 2018 yılında 6000 TL ila 10000 TL gibi bir rakamla yapılmaktadır. Burada yazılan fiyatlar hastane ve uzman doktorlara göre değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ürik Asit Testi Nedir? başlıklı makalemizde Uric Acid. uric acid test, Ürik asit testi ve ürik asit testi hamileler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN