Bilgi

Tütün Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Tütün Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Tütün, yaprakları üzerinde nişasta, zamk, tanen, alkolitler ve reçine bulundurur. Tütün yaprağı üzerinde bulundurduğu bu alkaloitler içerisinde, miktarı en fazla olmuş olan nikotin alkolitidir. Bu nikotin oldukça kötü bir kokuya sahiptir. Tütün yaprağından hazırlanmış olan infüzyonların bir miktarı vücut da ki parazitlere karşı sürülebilir. Tütün içerisinde ki nikotinin birçok amaçla kullanıldığı bilinmektedir. Nikotin içerisinde bulunan, sülfat tuzları, zirai mücadeleler de böcek öldürücü olarak da kullanılmaktadır, nikotin yaprakları en çok keyif verici olarak tüketilen ama aynı zamanda sağlığa oldukça zararlı olan sigara imalinde kullanılmaktadır.

Tütün Bitkisinin Kullanımı ve Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Tütün yaprağı, özel olarak toplanıp ardından iyi bir şekilde fermente edilmektedir. Tütün belli aşamalarda kokulandırılarak, toz edilerek özel bir enfiye adı verilmekte olan, keyif verdiği söylenen ve aynı zamanda aksırtıcı bir ürün elde edilmektedir. Tütün tohumları, sadece böcek ilacı ya da sigara da kullanılmamaktadır.

Tütün Yağı

Tütün yağ bakımından zengindir. Türkiye de yerli tütünlerimizdeki yağ oranı yaklaşık olarak ( yüzde otuz beş – kırk beş % 35-45 kadardır). Tütün yağı, birçok alanda kullanılmaktadır. Tütün yağını boya yapımında kullananların sayısı oldukça fazladır. Tütün yağı aynı zamanda sabun sanayisinde de kullanılmaktadır. Tütün yaprağı ve tütün yağı içerisinde zehirli madde taşımaz.

Tütün sigara haline geldikten sonra zehirli olmaya başlar. Üretilmiş olan sigaralar da bulunan karbon monoksitin kan üzerinde ki değeri kanda ki oksijeni yok etmek amacı ile damarlar içerisin de kolesterol olarak depolanır ve bu kolesterol yüzünden sağlık problemleri yaşanmaya başlanır bunun neticesinde ise kalp krizi riski artmakta ve ölüme bile sebep olabilmektedir. Sigara yüzünden oluşan hastalıklar yemek borusu kanseri, midede ülser kanseri, bu bölgelerde kanama ve kanser oluşumu artar sağlığa ve vücuda oldukça zarar verir.

Tütün Türkiye’de kaliteli olarak üretilen ülkeler arasında yer almaktadır. Ve üretilen tütünler dört tip olarak üretilmektedir. Sigaralık, puroluk, tömbeki ve Hasankeyf olarak üretilmektedir. Tüm bu kullanımlarının yanı sıra boyacılık ve sabunculuk sektöründe oldukça yaygın olarak tütünün yağından faydalanılmaktadır.

Tütün Hakkında Kısa Bilgiler

Yetiştirildiği Yerler : Anayurdu Amerika olan bir bitkidir. Türkiye’nin genellikle Ege bölgesinde ve az miktarda Güneydoğu Anadolu’da yetiştirilir.

Türkiye’de tütün ekimi yapılan bölgeler şunlardır:

  • Ege bölgesi (Akhisar, Söke,Manisa,Denizli,Eşme civarı).
  • Karadeniz bölgesi (Erbaa, (Bafra, Samsun, Amasya, Trabzon civarı).
  • Trakya bölgesi (Keşan, Kırklareli çevresi).
  • Marmara Bölgesi (Balıkesir, Bursa, Bolu, İzmit çevresi).
  • Doğu Anadolu bölgesi Malatya, Bitlis, Diyarbakır, Muş, Hakkari).

Toplanması – Saklanması : Ağustos’tan Kasım’a kadar yaprakları alttan üstte doğru sırayla toplanır, kurutulur ve hafif ıslatıldıktan sonra tütün fabrikalarına satılır.

Türkiye’de Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre, 1990’da 290.000 hektarlık tütün alanından 275.000 bin ton ürün elde edilmiştir. Başlıca tütün ekim alanları Ege, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Marmara bölgelerindedir.

Bir önceki yazımız olan Yumurta Nedir, Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde yumurta, yumurta faydaları ve yumurta nasıl tüketilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN