Bilgi

Un Faydaları, Zararları, Un Çeşitleri

Un Faydaları, Zararları, Un Çeşitleri

Un diyetimizde çok yaygın bir içeriktir. Çok sayıda yemek tarifinde kullanılan ince bir toz haline dönüşen bir gıdadır. Genellikle ekmek, kurabiyeler, kekler, bazı sosları hazırlamak için temel oluşturur ve aynı zamanda kızartmadan önce et, kümes hayvanları, balık, deniz ürünleri veya sebzeleri pişirmek için kullanılır.

Beyaz buğday unu en yaygın ve popüler olmasına rağmen, tüm unlar aynı değildir. Bazıları tahıllardan bile yapılmaz ve farklı sebzelerden, kabuklu yemişlerden ve tohumlardan elde edilebilir. Gerçek şu ki süpermarketler ve marketlerin rafları farklı çeşitlerle doludur ve bu da bize ihtiyacımıza en uygun ürünü seçmemizi sağlar.

Bununla birlikte, un hala kilo alımını yönlendiren ve bu nedenle birçok diyetten yasaklanan bir gıda olma ünü taşır.

Peki un kötü bir besin midir?

Kilo almanın mantığı yaktığından daha fazla kalori yediğinizde ortaya çıkar. Unun veya başka bir gıdadan tükettiğiniz kaloriler vücudunuz enerjiye ihtiyaç duymadığında yağ olarak depolanır ve 3,500 kalorinin her fazlası için yaklaşık 500 gram vücut ağırlığı kazanırsınız.

Peki un gerçekten şişmanlatır mı? Cevap evet ve hayır çünkü bu koşul doğrudan onun miktarı ve türü ile ilişkilendirilecektir. Yani bu tamamen sizin seçtiğiniz besine göre değişir. Örneğin ekmek, un oranı bakımından çok yüksektir ve ekmeği fazla tükettiğiniz zaman kilo almanız kaçınılmaz hale gelir ancak bazı ürünlerde az miktarda un vardır bunlar sağlığınız için almanız gereken besinlerdir.

Buğday çeşitleri nelerdir?

Buğday unu

Buğday unu buğday tanelerinden yapılır. Glüten içerir ve bu nedenle diğerlerinin yanı sıra bağırsak sendromu, çölyak hastalığı, glüten duyarlılığı olan kişiler tarafından tercih edilmez. Glütenin ortadan kaldırılmasını öneren birçok diyeti olmasına rağmen aslında sadece alerjisi olanlara zarar verir.

En yaygın buğday unu beyaz undur. Beyaz buğday unu en yaygın, en popüler, uygun fiyatlı ve ucuz unu olarak bilinir ve yüksek oranda rafine edilmiş ve işlenmiş buğday tanelerinden yapılır.

Yulaf ezmesi

Bu tür un, tohum tarafından yetiştirilen bir tür tahıl olan yulaftan gelir. Yulafın kendisi gibi yulaf ezmesi, lif, protein, kalsiyum, yağ, vitaminler, bakır, çinko, potasyum ve diğerleri gibi birçok önemli besin sunar. Bu kalori olmadığı anlamına gelmez – yarım fincan yaklaşık 404 kalori taşır.

Tapyoka unu

Doğal olarak karbonhidrat açısından zengin olan manyok köklerinden yapılır ve nişastası en saf olanlardan biri olarak kabul edilir. Ancak besin maddelerine gelince bunun iyi bir kaynak olmadığını söyleyebiliriz çünkü protein, yağ, vitamin, mineral ve lif seviyeleri düşüktür.

Hindistan cevizi unu

Hindistan cevizi unu giderek daha popüler bir hale gelmektedir. Düşük karbonhidrat, glütensiz diyet yapan ve çölyak veya glüten duyarlı hastalığı olan insanlar için bir alternatif, bağırsak sendromu gibi sindirim sorunları, fındık alerjisi olan kişiler, şeker hastaları ve vejeteryanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Protein Diyeti başlıklı makalemizde protein diyeti, protein diyeti dukan ve protein diyeti listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN