Bilgi

Ürik Asit Testi Nedir?

Ürik Asit Testi Nedir?

Ürik asit testi kandaki ürik asit miktarını ölçer. Ürik asit, pürinlerin, DNA içerisindeki vücut hücrelerinde bulunan bileşiklerin bir yan ürünüdür. Hücreler yaşlandıkça ve ölünce, pürinleri kanın içine bırakırlar.

Ürik asit, böbrekler yoluyla vücuttan çıkarılır ve esas olarak idrarla atılır ancak dışkıyla da bir parça atılabilir. Vücudun büyük miktarda ürik asit ürettiği veya uygun şekilde atılmadığı durumlarda “hiperürisemi” söz konusudur. Kandaki ürik asidin yüksek seviyelere çıkması, gut, böbreklerde taş ya da böbrek yetmezliğine neden olabilir. Ürik asit testi nedir sorusunun cevabını vermiş olduk.

Ürik asit testi nasıl yapılır?

Yaygın bir kan testi olduğundan ürik asit dozu testi için herhangi bir engel genellikle bulunmaz. Ancak doktorunuz teste girip giremeyeceğinizi kontrol ederek size bilgi verecektir.

Hamileler test yaptırabilir mi?

Hamilelik sırasında kadınların muayeneye tıbbi tavsiyelere göre girmesine izin verilir. Ayrıca test hamileler için sadece gebelik döneminde ortaya çıkan “gravidarum” hastalığını teşhis etmek için de yapılabilir.

Teste hazırlık: Ürik asit testi için kan toplanmadan önce en az üç saat gerekir. Diyet takviyeleri de dahil olmak üzere düzenli olarak hangi ilaçları kullandığınızı doktorunuza bildirmeniz de önem taşımaktadır. Bazı durumlarda, ilacı kullanmayı bırakmak gerekebilir. Ancak, profesyonel bir yardım almadan herhangi bir ilacı almayı bırakmayın.

Ürik asit testi nedir ve nasıl yapılır?

Bir hastane veya laboratuvarda, ürik asit testi aşağıdaki gibi bir sağlık uzmanı tarafından gerçekleştirilir:

Hasta otururken kan akışını durdurmak için kolunun etrafına bir lastik bant bağlanmıştır. Bu, damarların genişlemesine neden olur ve uygulayıcının bunlardan birine vurmasına yardımcı olur.

İğne yapılmak üzere kolun bir bölgesi temizlenir.

İğne damara sokulur. Bu olay, doktor tarafından damara varana kadar ve kanı çıkarabilene kadar birden fazla kez yapılabilir.

Şırıngadan toplanan ve bir tüpe yerleştirilen kan daha sonra test için ilgili birime gönderilir. Daha sonra elastik kaldırılır ve oluşacak bir kanamayı önlemek için sağlık uzmanının iğneyi soktuğu alana bir gazlı bez yerleştirilir. Kanı yatıştırmak için bandaj üzerinde baskı yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Düşük Nedir ? Neden Gerçekleşir ? başlıklı makalemizde düşüğü önleme, düşük ve düşük neden gerçekleşir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN